Câteva mii de cazuri active de coronavirus s-au pierdut în statistici

Peste 3.000 de cazuri active de coronavirus s-au pierdut în statisticile oficiale, arată HotNews.ro. Discrepanţele majore între cifrele raportate de oficialităţi nu au fost încă lămurite.
Romania TV
14 iul. 2020, 20:06
Câteva mii de cazuri active de coronavirus s-au pierdut în statistici

Nu mai puțin de 3.390 de cazuri considerate active nu se regăsesc nicăieri în raportări. Potrivit datelor oficiale, în prezent există 7.856 de cazuri active. Acesta rezultă scăzând din numărul total de cazuri confirmate (33.585) numărul persoanelor declarate vindecate (23.798, în care sunt inclusi și cei 1.995 asimptomatici pozitivi la externare) și pe cel al decedaților (1.931).

situatia pacientilor cu COVID

Astfel, numărul cazurilor active ar fi trebuit să fie egal cu numărul persoanelor care se află spitalizate (3.808) și confirmate pozitiv externate la cerere (658). Dar acesta este, în total, de 4.466. O simplă scădere arată că 3.390 de cazuri considerate active nu se regăsesc în datele oficiale.

Până în acest moment, autorităţile nu au oferit nicio explicaţie referitoare la aceste discrepanţe.

Citeşte şi Medicul de la Gerota care a învins moartea, mărturii cutremurătoare. Ce simţi când coronavirusul îţi intră în organism: „M-am speriat”

În acest moment, în spitalele din ţară sunt internaţi 3.808 pacienți, dintre care 234 la Terapie Intensivă, iar restul pe secții. Dintre aceștia 1.822 sunt asimptomatici sau au forme ușoare ale bolii. 

Cei mai mulți pacienți la Terapie Intensivă sunt în București, 58, dintr-un total de 718. Tot în Capitală sunt înregistrați cei mai mulți internați asimptomatici sau cu forme ușoare, respectiv 248. Argeșul este al doilea județ cu cei mai mulți pacienți la ATI, 15, urmat de Suceava și Prahova, cu câte 14, Gorj cu 13 și Brașov cu 10. Zece județe nu au raportat niciun caz de pacient la Terapie Intensivă: Alba, Caras Severin, Giurgiu, Hunedoara, Ilfov, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Tulcea și Vâlcea.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Ngezana, băgat în ședință de suporteri înainte de FCSB – Dinamo?! Decizia luată de liderul Gigi Mustață
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă nu folosești instalația de gaze mai mult de 6 luni. Ce spune legea și când este obligatorie verificarea
Adevarul
Miza alegerii lui Petrișor Peiu ca „numărul 2” în AUR: „Ori se dezumflă, ori vom fi într-un scenariu mult mai negativ”
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
SCANDALOS! Câți turnători strânsese, de fapt, Securitatea înaintea căderii comunismului: 'Rude, prieteni, colegi! Se numea penetrarea anturajului'
MediaFlux
Decizie pentru toți românii care taie porci! Anunțul ANSVSA
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje