Caz de COVID-19 la Craiova: Cristiano Bergodi, testat pozitiv

Universitatea Craiova a anunţat azi, pe pagina oficială de Facebook, că un membru al staff-ului echipei a fost depistat pozitiv la testele pentru COVID-19.
Romania TV
05 aug. 2020, 09:40
Caz de COVID-19 la Craiova: Cristiano Bergodi, testat pozitiv

Antrenorul principal Cristiano Bergodi este persoana din staff-ul tehnic al Universităţii Craiova depistată pozitiv la testul pentru COVID-19, susţin sursele Digi Sport.

Antrenorul italian a mai avut, în trecut, un test neconcludent, iar ultimul rezultat a fost pozitiv. Gruparea din Bănie a anunţat, în acelaşi timp, şi că întreg lotul de jucători a ieşit negativ la ultimele teste pentru coronavirus. 

CFR Cluj este campioana României! Ardelenii, al treilea titlu consecutiv în Liga 1

„În urma testului COVID-19 efectuat ieri, întreg lotul de jucători este NEGATIV, în timp ce în rândul staffului tehnic a fost depistat un caz pozitiv. Din fericire, colegul nostru este asimptomatic.”, au anunţat oltenii, pe pagina oficială de Facebook.

Al patrulea caz de coronavirus la Craiova

Pentru Universitatea Craiova, acesta este al patrulea test pozitiv de coronavirus după ce în urma testărilor efectuate la sfârşitul lunii iulie fuseseră depistate alte trei cazuri, toate în rândul membrilor staff-ului tehnic.

De la reluarea campionatului Ligii I la fotbal, au fost confirmate mai multe cazuri de infectare cu COVID-19 la jucătorii şi angajaţii cluburilor FC Dinamo, FC Botoşani, CFR Cluj, Universitatea Craiova, Politehnica Iaşi şi Astra Giurgiu, ceea ce a dus la suspendarea unor meciuri şi la deschiderea unor anchete epidemiologice de către Direcţiile de Sănătate Publică.

De asemenea, în Liga a II-a au fost depistate cazuri pozitive la cluburile Concordia Chiajna, Petrolul Ploieşti, FC Argeş şi ASU Poli Timişoara.

În rândul arbitrilor, în lotul pentru primele două eşaloane, au fost depistate până acum şase cazuri, persoanele în cauză fiind oprite de la delegări de Federaţia Română de Fotbal.

Ce se întâmplă cu meciul Astra – Universitatea Craiova

Meciul Astra-Universitatea Craiova a declanşat o mulţime de probleme prin amânarea sa succesivă, după apariţia cazurilor de COVID-19 la cele două cluburi.

După ce s-a vehiculat că meciul nu se va mai juca deloc, faptul că de rezultatul său şi, mai apoi, de cel al Astrei cu FCSB, depinde stabilirea ierarhiei finale în play-off, i-a determinat pe cei la LPF să decidă programarea acestor două partide în această săptămână.

Problema la ambele echipe este că unii şi-au trimis jucătorii în vacanţă până la finalul săptămânii în curs, iar ceilalţi nu ştiu cu cine o să joace după rezultatele testelor COVID-19, pe care le-au făcut joi dimineaţă, în Bucureşti.

Din informaţiile Digi Sport, oltenii de la prima echipă au primit liber de marţi până duminică. Nici Astra nu se poate baza pe unii dintre jucători, în condiţiile în care, de exemplu, cei bolnavi nu pot fi folosiţi.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Omul care s-a văzut cu Dan Petrescu, noi detalii despre starea lui de sănătate: „Nu a putut să mănânce”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii și filmului. S-a stins un mare artist. A fost de neegalat
Playtech.ro
Ce înseamnă gradul II de invaliditate. Lista problemelor pentru care primeşti ajutor de la stat
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Incredibil cum a reușit un turist dornic să vadă târgul de Crăciun din Craiova să ajungă, din greșeală, în Polonia: „Am căutat zboruri...”
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Cerere crescută pentru consultații de psihiatrie în România. Problemele psihice, în top 3 afecțiuni pentru care românii merg la medic DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu