Caz de spionaj in Ungaria unde sunt inculpaţi foştii oficiali ai serviciilor secrete

Tribunalul Militar din Budapesta va formula acuzaţii, până la sfârşitul anului, împotriva a doi foşti directori ai serviciului naţional de securitate, a unui fost ministru şi proprietarului unei firme cu legături ruse, a anunţat vineri cotidianul Magyar Nemzet.
Romania TV
28 oct. 2011, 16:06
Caz de spionaj in Ungaria unde sunt inculpaţi foştii oficiali ai serviciilor secrete

Tribunalul urmează să încheie prezentarea documentelor într-un caz descris de presă ca un „scandal de spionaj”, în care sunt implicaţi foşti oficiali din Guvernul socialist condus de Ferenc Gyurcsany, şi va formula acuzaţii de trădare.

Cazul a debutat la 28 iunie cu arestarea lui Lajos Galambos, directorul Biroului pentru Securitate Naţională (NBH) în perioada 2004-2007, suspectat de activităţi de spionaj. Trei zile mai târziu, a fost audiat fostul ministru Gyorgy Szilvasy, care a coordonat serviciile secrete. De asemenea, Sandor Laborc, succesorul lui Galambos, a fost arestat pentru complicitate, la 1 iulie, şi interogat. Cel de-al patrulea suspect este Laszlo Puski, co-proprietarul companiei de securitate Zomok Kft.

Acuzaţiile nu pot fi publicate de către mass-media, deoarece fac obiectul legii privind secretul de stat, precizează MTI.
Avocatul lui Galambos, Lajos Molnar, a declarat pentru cotidianul ungar că el şi clientul său au studiat opt volume de documente incluse la dosar în cadrul investigaţiei. Însă Molnar a insistat că acest dosar nu furnizează suficiente probe pentru susţinerea acuzaţiilor.

Potrivit cotidianului, tribunalul militar va pregăti rechizitoriul până în decembrie, iar Consiliul Militar probabil că va stabili data procesului la începutul anului viitor.

Szilvasy a fost ministru fără portofoliu şi a coordonat serviciile civile de securitate în perioada iulie 2007-aprilie 2009. Fostul premier Ferenc Gyurcsany l-a numit pe Laborc în funcţia de director NBH la propunerea lui Szilvasy, în decembrie 2007. Laborc a demisionat la 20 iulie 2009, din cauza unui scandal care a vizat firma UD Zrt.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
„Ați stat toți 3 la șpriț?” Poveste fabuloasă la Londra cu Adi Mutu, Daniel Pancu și legendarul Robbie Williams
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Ce simbolizează masa de Paște și fiecare preparat
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fotbalistul ajuns pe străzi după ce a pierdut milioane de euro, apariție neașteptată în București! A postat un mesaj de 8 cuvinte și o imagine
MediaFlux
Rugăciunea pe care să o spui de Paște. Este grabnic ajutătoare și făcătoare de minuni
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj