Cazanciuc: Prefer un procuror DIICOT la conducerea instituţiei

Ministrul Justiției, Robert Cazanciuc, a declarat marți că opțiunea sa pentru șefia DIICOT ar fi un procuror din această instituție.
Romania TV
16 dec. 2014, 13:10
Cazanciuc: Prefer un procuror DIICOT la conducerea instituţiei

„Am avut săptămâna trecută discuții cu colegii din DIICOT pe subiectul viitorului șef DIICOT, o să am discuții și în această săptămână. După ce vom finaliza aceste întâlniri, o să stabilesc împreună cu DIICOT o procedură de urmat. Opțiunea mea este pentru un procuror DIICOT”, a spus Cazanciuc la Palatul Parlamentului.

Ministrul nu a avansat deocamdată niciun nume pentru funcția de șef DIICOT și a precizat că nu a discutat cu președintele Traian Băsescu despre acest subiect.

Cazanciuc a mai arătat că numirea noului procuror general al DIICOT va fi semnată în mod cert de Klaus Iohannis, pentru că procedura va fi una de durată.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Iuliu Mureșan a reacționat în direct despre transferul lui Emerllahu la FCSB: „1,5 milioane de euro”. Exclusiv
Capital.ro
Judecătorii de la Sectorul 1 decid soarta lui Călin Georgescu. Verdict la un an de la primul tur al alegerilor prezidențiale
Playtech.ro
Se scumpeşte carnea înainte de Crăciun. Cât va costa kilogramul de carne de pui, de porc sau de vită
Adevarul
Cazul familiei care a rămas fără copiii pe care îi creștea într-o pădure din Italia, alături de cai, măgari și găini. Reacția lui Meloni
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Fetiță româncă, la un pas să fie răpită de lângă tatăl său, direct din cărucior, de către un tânăr tunisian
iamsport.ro
Dezvăluiri-ȘOC din interiorul FCSB! Jucătorii sunt 'disperați': cum i-a terorizat Gigi Becali
MediaFlux
Se schimbă regulile de pensionare. Doar cu 15% din pensie pentru ”specialii” care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume