Detalii şocante în cazul pacientei arse la Spitalul Floreasca. S-a folosit de cel puţin 4 ori mai mult dezinfectat

Directorul Inspecţiei Sanitare de Stat, Mioara Comana, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă faptul că a fost folosită o cantitate  "enorm de mare" de dezinfectant în cazul pacientei de la Spitalul  de Urgenţă Floreasca, care a murit la câteva zile de la intervenţia chirurgicală.
Romania TV
07 ian. 2020, 10:58
Detalii şocante în cazul pacientei arse la Spitalul Floreasca. S-a folosit de cel puţin 4 ori mai mult dezinfectat

„Este vorba despre o neregulă – despre încălcarea unui protocol preoperatoriu. Acolo este specificat foarte clar cine efectuează aseptizarea câmpului, medicul operator, cu o cantitate de maximum 50 de mililitri dată în trei etape şi, atenţie, în acea procedură scrie foarte clar că trebuie să fie foarte atenţi la alergiile la iod. După imaginile video la care am avut un minim acces, acolo a fost vorba despre o cantitate enorm de mare – în jur de 200 de mililitri pe puţin – care s-a folosit într-o singură etapă. Adică, s-a dat puţin pe corpul pacientului, după care s-a luat o tăviţă renală, s-a turnat toată cantitatea, care evident, s-a dus de jur împrejur. (…) În referatele domnului profesor de obicei apare produsul incriminat ca folosit în mod normal. Betadina în cantităţi foarte mici, clorhexidină nu am văzut şi am verificat balanţa pe un an întreg”, a explicat Comana.

Citeşte şi: O altă pacientă ar fi fost arsă la Spitalul Floreasca! Ministerul Sănătăţii investighează cazul

Ministrul Sănătăţii, Victor Costache, a explicat faptul că biocidele, folosite în mod necorespunzător reprezintă un pericol.

„Aceste biocide sunt substanţe care pot fi periculoase dacă nu sunt folosite corespunzător şi, iată, din păcate, avem iar un exemplu de eveniment deosebit de grav, catastrofic (….) care se întâmplă într-un spital din România”, a declarat Costache, ministrul Sănătăţii.

Citeşte şi: Cazul pacientei arse în timpul operaţiei la Spitalul Floreasca. Ministrul Sănătăţii: A fost diagnosticată greşit cu alergie la iod

Profesorul Mircea Beuran a explicat faptul că alergia victimei la iod nu a fost inventată.  „Probabil în timpul anamnezei realizate în special de către echipa de anestezie s-a evidenţiat că pacienta ar fi declarat ar avea o alergie la Furazolidon, dar care nu are nicio legătură cu alergia la iod şi atunci s-a generalizat alergia la Furazolidon la alergie la iod, nu s-a făcut testul la iod şi, într-un final, s-a ajuns la această situaţie” , a explicat ministrul Sănătăţii.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Delegare controversată la Universitatea Craiova – Levski! Jose Mourinho, scandal uriaș cu arbitrul
Capital.ro
România, în fața unei posibile crize a carburanților. Dumitru Chisăliță avertizează. Ce se poate întâmpla cu motorina în următoarele săptămâni
Playtech.ro
Când poți pierde terenul moștenit. Situațiile în care legea îți poate crea probleme dacă nu faci demersurile la timp
Adevarul
„Cel mai bine păstrat secret din Europa”. Insula spectaculoasă din Italia, alternativa ieftină la Coasta Amalfi
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
Fostul mare mijlocaș al Stelei a refuzat-o de două ori pe Dinamo: ”A venit Mircea Lucescu să mă convingă”
MediaFlux
Pensionarii care primesc 600 de lei plus la pensie în august. Data la care vin pensiile luna viitoare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România