Ce decizie ar lua Victor Ponta în privinţa graţierii lui Gigi Becali dacă ar ajunge preşedinte

Victor Ponta a declarat la România TV că, dacă ar ajuns preşedinte, ar opta pentru graţierea lui Gică Popescu şi a lui Gigi Becali.
Lucia Maxim
30 mart. 2014, 18:06
Ce decizie ar lua Victor Ponta în privinţa graţierii lui Gigi Becali dacă ar ajunge preşedinte

Victor Ponta a vorbit şi despre graţierile oamenilor din fotbal. „Despre Gică Popescu îmi menţin în continuare ideea că dacă aş fi preşedinte l-aş graţia. Eu cred că există cazuri, cum ar fi şi cazul lui Gigi Becali, în care, pentru interesul societăţii, ar fi mai bine să se recupereze cât mai mult din prejudicii decât de a ţine nişte oameni în regimul penitenciar. Regimul penitenciar este deja supraaglomerat în România şi asta e o problemă şi la nivel european”, a declarat Victor Ponta la România TV.

Citeşte şi Gigi Becali nu se lasă învins. Vezi ce decizie a luat latifundiarul din Pipera

Privind această situaţie a supraaglomerării din penitenciare, Victor Ponta a făcut o comparaţie a sumelor necesare pentru a majorării capacităţii din sistemul penitenciar din România: „Ca prim-ministru să iau bani din buget şi să mai construiesc nişte penitenciare sau cu banii aia să construiesc un spital civil sau mai multe şcoli”.

Scrisoare EMOŢIONANTĂ a lui Gigi Becali, din închisoare. Vezi ce doreşte patronul Stelei

Chestionat privind motivele pentru care crede că cererea de graţiere pentru Gigi Becali a fost respinsă de către preşedintele Traian Băsescu, premierul Victor Ponta a răspuns că acestea sunt „din raţiuni strict politice”.

Prima reacţie a preşedintelui Băsescu după ce a refuzat să-l graţieze pe Gigi Becali

Victor Ponta a declarat la România TV că încă nu este decis privind o posibilă candidatură la alegerile prezidenţiale din 2014, dacă nu se reuşeşte reface USL, ceea ce ar duce la prezentarea unui candidat de la această aliantă, ia totuşi în calcul să intre în cursa pentru Cotroceni din partea Uniunii Social Democrate.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
După 16 ani petrecuți în România, celebrul italian a luat marea decizie. Părăsește definitiv țara
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Cu ce salariu mai poți lua un apartament de 70.000 de euro prin Noua Casă. Diferența uriașă față de 2015
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cum e posibil ca Australia să participe la Eurovision. Motivul pentru care o țară din afara Europei este concurentă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi