Ce etnie avea, de fapt, reputatul actor Jean Constantin. Mulți au crezut că era rom

Jean Constantin a fost unul dintre cei mai iubiți actori români. Printre cei care l-au îndrăgit s-au numărat mulți care s-au întrebat ce etnie avea marele artist.
Alina Costache
08 feb. 2025, 15:52
Ce etnie avea, de fapt, reputatul actor Jean Constantin. Mulți au crezut că era rom
Ce etnie avea marele actor Jean Constantin

S-a vehiculat de multe ori că Jean Constantin ar fi fost de etnie romî. Cu toate astea, totul a rămas la nivel de speculație. Actorul a venit pe lume în 1927, provenind dintr-o familie vastă din punct de vedere etnic.

Citește și: Detalii picante din viața lui Jean Constantin. A furat nevasta unui celebru actor

Mama actorului era de origine grecească, iar tatăl său era român. Jean Constantin nu a negat, dar nici nu a afirmat vreodată că ar fi rom, dar a făcut următoarea remarcă: „Eu mi-am jucat foarte bine rolurile de rom şi am convins etnia şi nu numai, că sunt de-al lor”, spunea actorul cu mulți ani în urmă.

Cariera în lumea filmului și-a început-o în perioada anilor 1960, iar succesul său a fost unul remarcabil. A ajuns să joace în producții mari, precum „Prea mic pentru un război atât de mare“ şi „Canarul şi viscolul“, în doar un deceniu de când a început să joace în filme.

Într-un interviu oferit de actrița care a interpretat rolul Adnanei în „Toate pânzele sus!”, aceasta povestea că Jean Constantin era poate cel mai iubit din întreaga echipă.

„Ne spunea mereu glume, avea un farmec cu totul aparte. Când mă întâlnea dimineaţă pe cheu, îmi întindea braţele şi îmi spunea: ‘Bună dimineaţa, sora mea cea albă’“, declara pentru Adevărul.

Citește și: Cel mai bogat român din istorie avea 9 tone de lichidități de aur. Pe mâinile cui a ajuns averea lui

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Reguli la bloc. Termenele trecute în lege care trebuie respectate de asociația de proprietari. Ce se face la 5, 7 și 10 zile
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend