Ce mai face primul român care a câştigat „Vrei să fii miliardar”

E sexy, are 38 de ani şi un titlu de miliardar, câştigat în 2002 la emisiunea „Vrei să fii miliardar". Se numeşte Tudor Oltin Hurezeanu şi de când a devenit cunoscut s-a dedicat carierei de actor.
Romania TV
09 dec. 2013, 21:58
Ce mai face primul român care a câştigat

Pe 8 aprilie 2002 câştiga la Prima TV titlul de miliardar la celebra emisiune prezentată de Virgil Ianţu, „Vrei să fii miliardar”. Dintre toţi cei care s-au încumetat să participe, Tudor şi încă un alt concurent au câştigat suma enormă, pe atunci, pusă în joc de producătorii concursului. Avea 27 de ani şi un viitor în faţă, iar după ce a terminat Facultatea de Drept, în 2008 a decis să se apuce de actorie.

„Este o pasiune pentru mine şi am început mai multe proiecte foarte interesante. Fac exact ce îmi place, film şi teatru”, a povestit pentru Click! Oltin Tudor Hurezeanu. A început o carieră de avocat, însă nu a profesat niciodată.

A fost mult mai încântat de luminile rampei şi o vreme a făcut striptease masculin, a fost model pentru diverse campanii, a pozat pentru diverse reviste, fiind primul român care a pozat pentru „Men’s Health” şi a prezentat haine pentru mai mulţi creatori de modă.

După ce a câştigat miliardul de la Prima TV, care la ora respectivă însemna circa 35.000 €, echivalentul unui apartament cu două camere, a început să facă mult sport şi a plecat în câteva călătorii. În 2006, a primit un rol în telenovela „Iubire ca în filme”, care i-a deschis apetitul pentru actorie. Apoi a jucat alături de Sergiu Nicolaescu în „Supravieţuitorul” şi în serialul „State de România”.

A devenit pasionat şi de cascadorie, arte marţiale şi kempo. Actorul a participat la mai multe competiţii şi face parte din Asociaţia cascadorilor din România. Nu a mai participat niciodată la concursuri precum cel care l-a făcut vedetă, dar recunoaşte că fără „Vrei să fii miliardar” n-ar fi ajuns ceea ce este acum.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
”Săracul, e din alt film”. Filipe Coelho, aspru criticat după ce a calificat-o pe Universitatea Craiova în finala Cupei României: ”Schimbări catastrofale!”
Capital.ro
Anunț pentru mii de angajați români. Premierul Ilie Bolojan a anunțat ce se întâmplă cu salariile și sporurile: Am avut o primă analiză
Playtech.ro
Ţara în care se află mulţi români va deveni cel mai îndatorat stat din zona Euro. Ce înseamnă asta pentru cei din diaspora
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Tudor Gheorghe după ce a ajuns de urgență la spital! Maestrul a fost, în cele din urmă, externat
iamsport.ro
Ion Țiriac: ”I-aș da ușor 10.000.000 de euro”
MediaFlux
Președintele Nicușor Dan cheamă la Cotroceni partidele. Urmează noi dezbateri privind soarta Guvernului (SURSE)
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara