Ce preţ va avea şi când va fi lansată Dacia Spring, prima maşină electrică românească

Dacia lansează a treia generație Logan și Sandero însă adevărata piesă de rezistență este prima mașină electrică a producătorului de la Mioveni, anunţă Stiripesurse.
Romania TV
01 oct. 2020, 05:28
Ce preţ va avea şi când va fi lansată Dacia Spring, prima maşină electrică românească

Dacia Spring va fi prezentată presei de specialitate în luna noiembrie a acestui an, iar lansarea pe piață va avea loc în toamna anului viitor, a anunțat jurnalistul Dan Vardie la Digi 24, citând surse din interiorul companiei.

Modelul electric al Dacia va avea o autonomie de aproximativ 200 de kilometri și va costa în ju de 16.000 de euro, un preț foarte competitiv pentru o mașină electrică.

Dacă această valoare se păstrează, iar ecobonusul oferit de statul român clienților de mașini electrice se păstrează la aproape 10.000 de euro, noul model electric Dacia ar putea fi cumpărat cu sume începând între 5 și 7.000 de euro.

Citeşte şi: VIDEO Cum arată noile modele Dacia Logan şi Sandero. Dispar motorizările diesel, iar designul este îmbunătăţit

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
A ajuns la închisoare după ce l-a șantajat pe prietenul lui Radu Drăgușin! Vedeta din fotbal care a ajuns să fie amenințată de o tânără de 20 de ani
Capital.ro
Obligație pentru proprietari și asociațiile de proprietari. Lege valabilă pe timpul iernii. S-a dat termen de 24 de ore de la oprirea ninsorii
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend