Ce se întâmplă cu vaccinarea împotriva coronavirusului. Alexandru Rafila: România vrea o soluție pentru a nu mai cumpăra vaccin

Ministrul Sănătăţii a anunţat că România se află printre ţările UE care caută o soluție pentru a nu mai cumpăra vaccin împotriva coronavirusului.
Filip Stan
15 iun. 2022, 17:01
Ce se întâmplă cu vaccinarea împotriva coronavirusului. Alexandru Rafila: România vrea o soluție pentru a nu mai cumpăra vaccin

Ce se întâmplă cu vaccinarea împotriva coronavirusului. Ministrul Sănătăţii susţine că există posibilitatea renegocierii contractelor pentru vaccin anti-covid, pentru a evita risipa și pentru a răspunde nevoilor reale de sănătate publică referitoare la vaccinarea împotriva COVID-19.

Ce se întâmplă cu vaccinarea împotriva coronavirusului. Anunţul făcut de ministrul Sănătăţii

Citeşte şi Alexandru Rafila: Vaccinurile anti-COVID au reprezentat cea mai spectaculoasă evoluție din istoria medicinei. Campania din ţara noastră, compromisă de politizare

„Urgențele de sănătate publică sunt evenimente care ne influențează decisiv sănătatea, viața socială și economia. Schimbul de informații și date, uniformizarea raportărilor, mecanismele de luare a deciziilor având la dispoziție același set de date care a permis statelor membre ale UE să controleze extinderea pandemiei și să ofere soluții pentru reluarea rapidă a activităților economice.

România consideră importantă adoptarea unui Regulament privind Spațiul de date în sănătate, care să asigure confidențialitatea și protecția datelor fiecărui cetățean, iar utilizarea acestuia să ducă la îmbunătățirea sănătății din UE, ținând cont de prioritățile identificate în fiecare stat membru”, a declarat Alexandru Rafila în cadrul Consiliul ministerial EPSCO – Secţiunea sănătate, potrivit digi24.ro.

Totodată, ministrul susține găsirea unei soluții având în vedere contextul actual, care să evite pierderea unor mari cantități de vaccin care trebuie plătit de statele membre.

România este co-semnatară a scrisorii inițiate de Polonia, alături de alte 9 state membre, care propune soluții care ar putea să constituie elemente de negociere ale reprezentanților Comisiei Europene și cei ai producătorilor și care să acorde mai multă flexibilitate în cadrul contractelor de achiziție comune.

Citeşte şi Alexandru Rafila: „Infecția cu SARS-COV-2 se transformă într-o viroză sezonieră”. Ce spune ministrul Sănătății despre un posibil nou val, din toamnă

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa lui Gheorghe Dincă după 7 ani de la crima care a îngrozit România. Locuința a ajuns o ruină | FOTO
Fanatik.ro
Cine e Nicoleta, românca prezentă la ceremonia de înmânare a marelui trofeu de la Cupa Mondială 2026. ”Când a venit la mine Yamal… am leșinat!”
Capital.ro
Programul Rabla Auto 2026 a început cu probleme. Mai mulți români nu au putut depune dosarele
Playtech.ro
Povestea lui Lamine Yamal. Fotbalistul Spaniei a explicat ce înseamnă cu adevărat presiunea: „Mama m-a avut la 16 ani, iar tatăl meu aduna lucruri de pe stradă”
Adevarul
SURSE: Ședință tensionată la PNL. Hubert Thuma îl acuză pe Bolojan că aduce în partid oameni din POT și SOS
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Sorin Cârțu s-a supărat și a plecat de la Universitatea Craiova: ”Am zis că nu mai lucrez pentru nimeni”
MediaFlux
Veste uriașă pentru românii care stau la bloc. Președintele a promulgat legea
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România