Ce se întâmplă dacă bei cafea pe stomacul gol

Specialiștii atrag atenția că dacă vom consuma cafeaua pe stomacul gol, riscăm să avem numeroase probleme de sănătate.
Alina Costache
17 ian. 2023, 22:51
Ce se întâmplă dacă bei cafea pe stomacul gol

Consumul de cafea pe stomacul gol este dăunător pentru organism, iar specialiștii recomandă renunțarea la acest obicei. Deși este o băutură extrem de populară și îndrăgită, cercetătorii au arătat că dacă alegem să o bem pe stomacul gol poate dăuna sănătății.

Chiar dacă aproape două treimi (62%) dintre nutriționiștii europeni consideră că un consum moderat de cafea are beneficii clare asupra sănătății, consumată pe stomacul gol prezintă unele inconveniente.

Citiți și: Iată de ce consumul zilnic de cafea poate fi dăunător pentru metabolism

Potrivi studiilor, cafeaua este leacul pentru o serie de probleme cronice de sănătate, cum ar fi cancerul de colon. Cu toate acestea, există alte cercetări care arată că antioxidanții din cafea pot avea efecte adverse asupra organismului nostru. Acest inconvenient intervine în momentul în care consumăm cafeaua înainte de masă, pe stomacul gol, conform timpul.md.

Seria de afecțiuni pe care le poți suferi dacă vei consuma cafeaua pe stomacul gol

Dacă suferi de gastrită, cu siguranță te-ai confruntat cu senzația arsurilor sau durerilor la nivelul stomacului. Aceste probleme pot apărea în special din cauza faptului că în tractul digestiv este produs acidul hidrocloric.

Acizii pot provoca probleme digestive, întrucât aceștia pot întâmpina dificultăți în a descompune proteinele. Mai mult, atunci când proteinele nu se descompun în totalitate, acest lucru poate duce la numeroase alte probleme, cum ar fi inflamarea intestinelor, balonare, colon iritabil și chiar cancer de colon.

Specialiștii spun un alt argument comun este că băutul cafelei pe stomacul gol poate crește nivelul hormonului de stres, cortizolul, un hormon care ne controlează ceasul biologic și abilitatea noastră de a rămâne treji.

De asemenea, consumul cafelei pe stomacul gol ridică și nivelul acizilor gastrici, ceea ce poate duce la balonare sau chiar la stări de vomă. Motiv pentru care, cafeaua ar trebui consumată la o oră după ce v-ați trezit, și neapărat nu fără a mânca ceva înainte.

Citiți și: De ce nu este recomandat să bei cafea iarna. Licoarea magică a dimineţii face mai mult rău decât bine organismului atunci când temperaturile sunt scăzute

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
David Popovici, calificare în finala de 200 de metri liber cu cel mai bun timp! Ora de start a cursei pentru aur de la Settecolli
Capital.ro
Proprietarii de terenuri sunt despăgubiți. Cazurile în care poți solicita compensații. Se acordă obligatoriu
Playtech.ro
Ce poți mânca cu 100 de lei pe litoralul românesc. Prețurile afișate într-un restaurant din Eforie Nord au stârnit reacții
Adevarul
Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Ședință de urgență la Hermannstadt: finanțatorul ar fi decis să renunțe la echipă! Viitor incert pentru sibieni în Liga 2
MediaFlux
Schimbări majore la bancomatele din România! Obligație pentru toate băncile de a permite aceste retrageri
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?