Ce spun analiştii politici despre prima dezbatere prezidenţială: „Un fel de Brazilia-Germania, dar pe invers”

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: În timpul dezbaterii dintre cei doi contracandidaţi, Victor Ponta şi Klaus Iohannis, analiştii politici comentau evoluţia confruntării pe paginile lor de Facebook. 
Romania TV
12 nov. 2014, 04:42
Ce spun analiştii politici despre prima dezbatere prezidenţială:

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014: Sebastian Lăzăroiu, analist politic şi fost consilier prezidenţiale, este de părere că Iohannis avea suficiente arme pentru a-l pune într-o lumină proastă pe Victor Ponta. „Iohannis s-a descurcat onorabil. Dar, la câtă muniţie exista despre Ponta, putea sa-l dea cu roatele în sus în primele zece minute. Şi n-o spun ca un om de pe margine. Am stat faţă în faţă cu Ponta cândva şi l-am văzut transpirat tot. E victima perfectă“, a spus şi Sebastian Lăzăroiu.

Politologul Antonio Momoc este de părere că Victor Ponta a fost mai pregătiti decât ontracandidatul său. „Ponta a plagiat scena din House of Cards în care îi solicită oponentului să îi ceară scuze soţiei pentru o falsă problemă. În film, congresmenul care a apelat la truc a pierdut dezbaterea pentru că oponentul a replicat că nu e moral să îşi folosească soţia. Iohannis nu a văzut serialul şi şi-a cerut scuze. În film se confruntau doi politicieni. În seara asta s-au confruntat un politician uns cu toate alifiile, gata să-şi folosească soţia pentru a câştiga şi un primar cu discurs de administrator, presărat cu prea puţine atacuri. Chiar dacă a plagiat lovitura, Ponta a dat impresia că s-a pregatit mai bine pentru dezbatere“, a spus şi Momoc.

„Cu regret, sperăm să fie mai strâns, să am pe bune ce comenta mâine şi să se contureze nişte linii clare între candidaţi. Îmi pare rau, dar dacă tot am învăţat carte la viaţa mea, îmi plac oamenii care vin bine pregătţti la emisiuni… N-a fost cazul. Un fel de Brazilia-Germania, dar pe invers“, a comentat, pe Facebook, analistul politic, Radu Magdin.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat, în mare secret, cu sicriul lui Mircea Lucescu la ora 7:30 în dimineața înmormântării! Răzvan Lucescu, solicitare expresă de care nimeni nu a știut. Exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Gigi Becali anunță public: Omul așa crede
Playtech.ro
Ce semnificație are a doua zi de Paște în tradiția ortodoxă și ce obiceiuri se respectă
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Mihaela Rădulescu, mărturisire total neașteptată despre familia lui Felix Baumgartner! Ce s-a întâmplat, de fapt, după moartea sportivului: „Nimeni nu a venit”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Edi Iordănescu confirmă: Mircea Lucescu i-a cerut să rămână la națională! Dezvăluiri din culise
MediaFlux
Se schimbă banii în România. BNR: „Moneda unică reduce riscul derapajelor economice”
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj