Ce spune medicul nutriționist Mihaela Bilic despre sucurile din fructe. De ce nu ar trebui consumate foarte des. “Este cel mai mare rău pe care putem să-l facem!”

Medicul nutriționist Mihaela Bilic a vorbit despre sucurile de fructe și la ce putem să ne așteptăm dacă sunt consumate prea des.
Alina Costache
10 dec. 2024, 19:27
Ce spune medicul nutriționist Mihaela Bilic despre sucurile din fructe. De ce nu ar trebui consumate foarte des. “Este cel mai mare rău pe care putem să-l facem!”

Medicul nutriționist Mihaela Bilic este mereu activă în mediul online, acolo unde împarte de fiecare dată numeroase aspecte ce țin de o viață echilibrată și sănătoasă. Astfel, ori de câte ori are ocazia, vorbește despre cele mai bune combinații pentru o farfurie sănătoasă, dar și care sunt alimentele de care ar trebui să ne ferim. Când vine vorba despre obiceiuri alimentare, inclusiv acestea pot influența sănătatea corpului. În cadrul unei emisiuni, medicul nutriționist a vorbit despre sucurile de fructe, dacă este mai bine să apelăm la ele sau să mâncăm fructele în forma lor naturală.

Dragoş Bucur, informaţie preţioasă înainte de Crăciun: „Nu păstraţi ţuica şi pălinca în plastic!”

„Fructele se mestecă, nu se transformă în suc și nu se beau cu paiul. Este cel mai mare rău pe care putem să-l facem, dacă natura ni le-a dat așa, cu fibre amestecate, cu multă apă. Timpul pe care îl petrecem mâncându-le, întârzie absorbția fructozei astfel, o doză dintr-un suc, fie el și fresh, se duce direct în sânge și nu, nu crește glicemia, că nu e vorba de glicemie, ci despre faptul că nu putem consuma fructoza prin mișcare, ea se duce în ficat, se face alcool și uite așa am umplut ficatul de grăsime și de toxine, că noi zicem că avem doar fresh de fructe.”, a spus medicul Mihaela Bilic.

De ce nu recomandă Mihaela Bilic sucurile din fructe

Aceasta a mai adăugat că felul în care consumăm fructele, fără să ne folosim de mestecat, nu vor duce la sațietate niciodată, iar în ficat se varsă anumite toxine, despre care inițial nu știm.

Reguli stricte pentru comercializarea porcilor. Amenda este cât jumătate de Logan cu îmbunătăţiri, aşa că a apărut vânzarea în rate, direct de la producători

„Plus că mai e o chestiune de comportament alimentar. Suntem adulți și trebuie să amestecăm. Doar bebelușii mănâncă pasat. Cu cât un aliment este mai ușor de mestecat, cu atât există riscul să mâncăm mai mult. Prin mestecat obosim, ceea ce e de bine împotriva lăcomiei și impulsivității alimentare. De la copii învățăm. Dați-i unui copil un măr, mestecă, obosește, iar la un moment dat, se va opri la jumătate din măr pentru că s-a plictisit. Nu e o chestiune că ne săturăm sau nu, iar din fructe nu ne putem sătura vreodată, pentru că fructoza nu crește glicemia. Nu suc.”, a mai spus medicul nutriționist.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințesa de Aur își vinde apartamentul. Cum arată locuința din Pitești a cântăreței | FOTO
Fanatik.ro
Singura echipă din România care va prinde grupele cupelor europene. Previziunea unui antrenor de TOP: „Totul e bine structurat acolo!”
Capital.ro
ANM schimbă prognoza: furtuni puternice după caniculă. Harta avertizărilor pentru următoarele trei zile
Playtech.ro
Cât curent consumă românii anual. Tabelul care arată cifrele exacte, stăm prost faţă de restul Europei
Adevarul
Inteligența artificială transformă departamentele de resurse umane. Milioane de locuri de muncă ar putea fi afectate
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un fotbalist de doar 15 ani a fost împușcat mortal chiar în timpul meciului
iamsport.ro
Adrian Ilie a dat lovitura! Afacerea care i-a adus mai mulți bani decât contractele din fotbal
MediaFlux
Sărbătoare cu cruce roşie în calendarul ortodox joi, 6 august. Schimbarea la Faţă a Domnului sau Probojenia
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România