Ce spune Mircea Diaconu despre candidatura la PREZIDENŢIALE: Să-şi vadă fiecare lungul nasului

Mircea Diaconu a declarat, vineri, la sediul Biroului Electoral Central, unde a venit să îşi ridice certificatul de europarlamentar, că nu este cazul să candideze la alegerile prezidenţiale, spunând că este "un om de contract". Reacţia lui Diaconu vine după ce Victor Ponta l-a nominalizat printre posibilii prezidenţiabili din toamnă.
Romania TV
30 mai 2014, 07:50
Ce spune Mircea Diaconu despre candidatura la PREZIDENŢIALE: Să-şi vadă fiecare lungul nasului

Diaconu a venit la BEC la ora 10.00 şi şi-a ridicat rapid mandatul, după care a ieşit din sediul BEC. El a fost aclamat de un grup de simpatizanţi, care strigau: „Mircea nu fură, nu minte, de aia îl vrem preşedinte„. Diaconu le-a făcut semn să înceteze şi le-a spus: „Hai, mă, terminaţi!”.

Întrebat de jurnalişti dacă va candida la Preşedinţie, Diaconu a respins un asemenea scenariu.

Nu e cazul. Eu sunt om de contract, toată viaţa am lucrat pe contract şi mă conţin de contract. Am primit contractul ăsta de la cetăţeni şi îl fac. Am cinci ani de contract şi încerc să fac cât mai bine. Nu mă gândesc la nimic altceva şi nu e treaba mea decât aceasta”, a spus Mircea Diaconu.

El a adăugat că o candidatură la prezidenţiale este o „treabă foarte serioasă„, pe care partidele trebuie să o ia în serios.

E absurd. Să-şi vadă fiecare lungul nasului, eu mi-l văd. M-au votat doar 7% dintre cetăţeni”, a menţionat Mircea Diaconu.

Întrebat dacă a primit vreo informaţie în legătură cu contestarea mandatului său de către Agenţia Naţională de Integritate, el a răspuns că nu ştie nimic despre acest subiect: „ANI nu vorbeşte cu mine”.

Mircea Diaconu a precizat că obţinerea mandatului de europarlamentar nu este cea mai mare realizare a vieţii sale, ‘o demnitate’ mai mare fiind câştigarea Premiului Uniunii Scriitorilor, alături de Marin Preda, în 1977, cu o carte pe care o relansează vineri la Bookfest.

Victor Ponta: Nu e grav că Mircea Diaconu a luat voturi de la PSD

Diaconu a obţinut la alegerile din 25 mai 379.582 de voturi.

Victor Ponta a declarat, joi, la România TV, că cel susţinut de către PSD pentru alegerile prezidenţiale va trebui să aibă o notorietate foarte ridicată. Preşedintele social-democraţilor a afirmat că alţi prezidenţiabili în afară de el sunt cei pe care sondajele îi indică în fruntea topului notorietăţii şi încrederii. Invitat să dea câteva nume, Ponta i-a menţionat pe Mircea Diaconu, Mugur Isărescu, Sorin Oprescu şi Călin Popescu-Tăriceanu.

Victor Ponta indică alţi posibili prezidenţiabili PSD. LISTA cuprinde DOAR oameni din afara partidului

 

 

 

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?