Ce spune premierul Cîțu despre un posibil lockdown în această toamnă: Eu vreau să văd o creștere a vaccinării

Premierul Florin Cîțu a răspuns, marți dimineață, dacă există posibilitatea unei noi carantine generale din această tomană.
Alina Costache
21 sept. 2021, 12:11
Ce spune premierul Cîțu despre un posibil lockdown în această toamnă: Eu vreau să văd o creștere a vaccinării

Ce spune premierul Cîțu despre un posibil lockdown. Șeful Executivului exclude cu vehemență această posibilitate și spune că singura soluție pentru a ieși la capăt cu această problemă este vaccinarea.

Ce spune premierul Cîțu despre un posibil lockdown în această toamnă: Eu vreau să văd o creștere a vaccinării

„Nu. Eu vreau să văd o creștere a vaccinării. E singura soluție prin care putem să depășim pandemia. Lockdown-ul nu a a ajutat deloc, la nimic. Doar întârzie lucrurile. Ca să scăpăm de pandemie trebuie să ne vaccinăm, este singura soluție. Avem tot ce ne trebuie. Trebuie să menținem economia deschisă și de aceea am luat și aceste măsuri, cea cu certificatul verde, pentru a ne asigura că românii pot să-și desfășoare activitățile în siguranță”, a răspuns Cîțu.

Comitetul Naţional de Coordonare a Vaccinării anunţă luni că peste 12.000 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore. Dintre acestea, 9.351 s-au vaccinat cu prima doză sau cu serul Johnson&Johnson.

CNCAV a anunţat, luni, că, de la ultima raportare, au fost vaccinate 12.026 persoane, dintre care 3.862 cu prima doză a serului Pfizer, 120 cu prima doză Moderna, 11 cu prima doză AstraZeneca şi 5.358 cu serul Johnson&Johnson. În total, România are 5.384.683 de persoane vaccinate, din care 5.264.610 cu schema completă. Din 27 decembrie 2020, au fost folosite 9.955.326 de doze de vaccin: 7.674.004 Pfizer BioNTech, 737.145 Moderna, 850.210 AstraZeneca şi 693.967 Johnson&Johnson.

În ultimele 24 de ore au fost 10 reacţii adverse la vaccinare.

În ceea ce priveşte numărul total de reacţii adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare, începând din 27 decembrie 2020, sunt 17.111 de reacţii comune şi minore.

Numărul cazurilor COVID-19 a crescut alarmant în România. În unitățile medicale din țară, locurile la terapie intensivă sunt tot mai puține. Multe spitale nu mai au niciun loc şi s-au făcut liste de aşteptare.

Până pe 20 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.152.052 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.079.814 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.342 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), din care 404 la Bucureşti, 186 în Dolj, 181 în Ilfov.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.884. Dintre acestea, 952 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 230 sunt minori, 210 fiind internați în secții și 20 la ATI.

Citește și: Cum scoţi certificatul de vaccinare dacă ţi-ai schimbat buletinul. Precizare de la CNCAV
 

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
Generaţia de Aur, cazată la unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Istanbul! Camerele sunt cu sute de euro mai scumpe decât ale naționalei lui Lucescu! Exclusiv
Capital.ro
Scopul urmărit de Călin Georgescu. Procurorii au aflat ce a făcut între 2020 și 2025. Dezvăluirea momentului
Playtech.ro
Ajutoarele pentru pensionari vor întârzia în aprilie. Când ar putea primi bătrânii banii de la stat
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Mesaje creștine de Buna Vestire 2026. Ce poți să le transmiți prietenilor și apropiaților tăi
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj