Cea mai puternică femeie din România. La 93 de ani, sparge lemne și cosește iarba. „N-am fost niciodată la spital!”

Chiar dacă a ajuns la remarcabila vârstă de 93 de ani, femeia din județul Sălaj se mândrește cu o sănătate de fier.
Bianca Bocioacă
28 oct. 2022, 13:35
Cea mai puternică femeie din România. La 93 de ani, sparge lemne și cosește iarba. „N-am fost niciodată la spital!”

Doamna Domnica are 93 de ani și locuiește în satul Valea Loznei, județul Sălaj. Puternica femeie se menține în formă și spune că ea face toate treburile casnice. Însă, aceasta nu-și începe ziua până nu își bea cafeaua de dimineață.

Doamna Domnica are pui și porci, sparge lemne, cosește iarba și nu a fost niciodată la spital.

„Eu le-am crăpat! Cu securea! Le-am clădit, am pus în roabă, le-am adus aici și le-am clădit și ce să facem, asta-i viața! Mă scol dimineața, fac cafeaua, după aceea dau la porci, dau la găini, apoi mă duc în grădiniță”, a spus bătrâna.

Citește și: Femeie de 103 ani din Vaslui, bătută cu sălbăticie şi jefuită. Tâlharul i-a aprins şi o lumânare, crezând că a omorât-o: „Tu eşti cel mort, nu eu”

Fiica femeii, chiar dacă este mult mai tânără decât aceasta, spune că nu s-ar putea descurca fără ajutorul mamei sale.

„Până acum s-a descurcat în toate privințele. Acum ba mai o doare aici, ba mai pe colo, dar tot face treabă. Dimineața când se scoală e fresh. Fără de ea, n-aș putea face! De câte ori nu pot să mă duc nicăieri și ea se duce și le isprăvește pe toate!”, spune Viorica Mușat, fiica femeii.

Doamna Domnica spune că Dumnezeu este cel care a ținut-o sănătoasă atâta timp. „Mă gândesc oare cum am putut ajunge la acești ani. Mi-a dat Dumnezeu sănătate și am putut lucra. N-am fost niciodată la spital!”

În satul Valea Lonzei s-a născut și cel mai longeviv om din România, care a murit la vârsta de 147 de ani, conform realitatea.net.

Citește și: FOTO! Nu o cunoaşte aproape nimeni, dar ea este cea mai bogată femeie din România! Doamna din imagine are o afacere de zeci de milioane de euro de care toată lumea a auzit

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Record! Câte beri s-au băut pe „Ion Oblemenco” la Universitatea Craiova – Levski Sofia. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar joi, 30 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute
Playtech.ro
Cum vor fi notați elevii din 2026. Ministerul Educației explică noile reguli de evaluare
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contactat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Asistenta medicală Mihaela Ilie s-a stins din viață în timp ce era în concendiu la mare. S-a prăbușit în fața soțului și a copilului său
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Bolojan a recunoscut că a discutat cu George Simion! Victor Negrescu: Confirmă parteneriatul PNL-AUR prin care Bolojan se menține la putere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România