Meteorologii avertizează: SE SCHIMBĂ CLIMA în România. Vezi cum se explică fenomenele EXTREME

Temperaturile diurne din Moldova Muntenia şi Oltenia sunt cele mai coborâte temperaturi maxime înregistrate din 1961 şi până în prezent. Astfel, există o diferenţă de 10-12 grade faţă de temperatura normală.
Alina Costache
06 apr. 2014, 11:26
Meteorologii avertizează: SE SCHIMBĂ CLIMA în România. Vezi cum se explică fenomenele EXTREME

Anul 2014 a adus o serie de extreme privind temperaturile înregistrate. Meteorologii spun că vinovaţii pentru această vreme sunt ciclonii mediteraneeni, pe termen scurt, dar în acelaşi timp clima din România pare să se schimbe din cauza efectului de seră, potrivit România TV.

Citeşte şi Avertizare ONU: Acest secol va fi mai fierbinte, mai uscat şi mai expus ameninţării foametei

Variaţiile de temperatură incredibile, de 15 grade de la o zi la alta, au dat peste cap calculele meteorologilor.

Clima, evenimentele se schimbă în sensul redesenării sistemului actual. suntem într-o perioadă de tranziţie şi perioada care va urma va fi marcată de contrastanţă de această trecere de la cald la frig de la ploios la secetos„, a declarat Mircea Duţu.

Surprinzător este că astfel de schimbări ale vremii de grade de pe o zi pe alta s-au petrecut şi înainte de cutremurul din 1977. Cutremur care a avut loc tot în primăvară. Un avertisment special vine de la experţi la nivel mondial care spun că România se va confrunta în deceniile următoare cu temperaturi mult mai ridicate.

Citeşte şi ÎNGRIJORARE la ONU: Schimbările climatice vor avea efecte grave, extinse şi ireversibile

Noi ne vom confrunta pe măsura creşterii temperaturii medii globale mai ales dacă aceasta va depăşi două grade pe parcursul secolului 21, în aceste condtii, vor exista perioade de secetă prelungite şi accentuate. Schimbările climatice vor fi unele de natură să ne îngrijoreze şi din punct de vedere al repartiţiilor precipitaţiilor„, a explicat meteorologul România TV Silviu Grigore.

Contrastele termice pot dăuna organismului, corpul fiind nevoit să se adapteze vremii într-un timp foarte scurt.Cu toate acestea, prognoza meteo pentru săptămâna ce urmează este încurajatoare:

Dacă duminică este în continuare mai frig decât ar fi normal în această perioadă peste tot în ţară, iar ploile slabe cad în cea mai mare parte a teritoriului, pentru ca în unele zone să se transforme în lapoviţă şi chiar ninsoare, de luni vom avea de a face cu o creştere semnificativă a temperaturilor şi cu o îndreptare a vremii.

PROGNOZA METEO. LUNI Vremea se va încălzi, cu precădere în regiunile extracarpatice, astfel încât valorile termice vor fi apropiate de normalul perioadei la nivelul întregii ţări. Vor fi înnorări temporare în vestul, centrul şi nordul teritoriului, unde mai ales ziua pe arii restrânse va ploua slab. În restul zonelor cerul va fi variabil, iar ploile se vor semnala cu totul izolat. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 12…13 grade în deltă şi 20 de grade în Lunca Dunării.

VREMEA ÎN BUCUREŞTI. Se încălzeşte semnificativ, iar cerul va fi variabil, vântul urmând să sufle în general slab. Temperatura maximă va fi de 18…19 grade. Valorile termice vor continua să crească, vremea devenind caldă pentru această perioadă.

PROGNOZA METEO. MARŢI cerul va avea înnorări trecătoare şi doar izolat vor fi posibile ploi slabe în sud şi la munte. Noaptea, nebulozitatea se va accentua în majoritatea regiunilor şi va ploua în vestul şi nordul ţării şi pe arii restrânse în centru. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 14 pe litoral şi 23 de grade in Banat.

VREMEA ÎN BUCUREŞTI. Marţi valorile termice vor continua să crească în Capitală, vremea devenind caldă pentru această perioadă. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 20 de grade.

PROGNOZA METEO. MIERCURI Vremea se menţine caldăîn sudest, dar în rest se va răci uşor. Norii nu vor lipsi, va ploua în vest, în centru, dar şi nord ca în plină vară, cu ploi torenţiale, iar vântul va fi şi el intens. Temperaturile vor fi în general de 11 spre 21 de grade Celsius.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Marea pasiune ascunsă a lui Ciprian Ciucu! Ce face noul primar al Bucureștiului în fiecare dimineață la cafea: „M-am îndrăgostit de asta”
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Cât pierzi la pensie dacă nu ai stagiu complet. Simulări pentru 5, 7 și 10 ani lipsă
Adevarul
Încrederea ucrainenilor în Zelenski este în scădere. Doar aproximativ 20% ar vota pentru actualul președinte, arată un nou sondaj
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Industria în care are loc un val de concedieri. Sute de angajați rămân fără loc de muncă în prag de sărbători
iamsport.ro
Fără dubii! Adrian Mititelu a numit politicianul român ”cel mai bine pregătit profesional, dar și uman”: ”O semnificație uriașă pentru viitorul țării”
MediaFlux
Noi scumpiri de la 1 ianuarie 2026. Cu cât cresc prețurile la carburanți, țigări și alcool
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase