Cel mai bogat om din Asia a preluat Orange Austria de la France Telecom

Operatorul telecom Hutchinson 3G, cu sediul în Hong Kong, controlat de cel mai bogat om din Asia, va prelua Orange Austria de la France Telecom şi un fond de capital privat, într-o tranzacţie evaluată la 1,3 miliarde euro care include datoriile companiei, transmite Reuters.
Romania TV
03 feb. 2012, 21:37
Cel mai bogat om din Asia a preluat Orange Austria de la France Telecom

Hutchinson 3G, divizie a Hutchinson Whampoa, grupul controlat de miliardarul Li Ka-shing, a aunţat vineri că va cumpăra 100% din acţiunile Orange Austria.

Compania a cumpărat şi investit în active din infrastructură şi utilităţi în mai multe ţări din Europa, în special în Marea Britanie.

Hutchinson Whampoa a cumpãrat anul trecut compania britanică de utilităţi Northumbrian Water pentru 2,41 miliarde lire sterline, după ce a preluat în 2010 reţeaua de distribuţie de electricitate din Marea Britanie de la grupul francez EDF pentru 5,8 miliarde lire.

Li nu a terminat liceul şi a fost poreclit de presa din Hong Kong „Superman” pentru investiţiile care s-au dovedit foarte inspirate. Prima afacere a miliardarului a fost o firmă care se ocupa cu flori din plastic, grupul Hutcihson Whampoa având acum 26.000 de angajaţi în 55 de ţări.

Hutchinson 3G era deja prezentă în Austria, operând reţeaua de telefonie „3”, concurentă cu T-Mobile şi A1.

Grupul asiatic devine astfel al treilea operator de telefonie mobilă din Austria, cu 2,8 milioane de clienţi şi o cotă de piaţă de 22%. 3 şi Orange Austria au avut în 2011 venituri totale de 700 milioane euro.

Într-o etapă ulterioară a tranzacţiei, Hutchinson va vinde o parte din activele Orange Austria către Telekom Austria pentru 390 milioane euro.

France Telecom continuă astfel strategia de reevaluare a portofoliului pentru a ieşi de pe pieţele ajunse la maturitate, cu un potenţial redus de creştere. Grupul francez a vândut recent Orange Elveţia către fondul de capital privat Apax Partners pentru 1,6 miliarde euro.

Orange Austria este deţinută de France Telecom şi fondul Mid-Europa Partners. Hutchinson 3G are operaţiuni de telefonie mobilă în mai multe ţări, inclusiv Marea Britanie, Italia şi Australia.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ceremonia de deschidere JO 2026. Flacăra olimpică, aprinsă la Cortina. Jocurile Olimpice sunt oficial deschise
Capital.ro
Se schimbă permisul de conducere categoria B. Decizie la nivelul întregii UE. Cum vor funcționa viitoarele permise
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Test nuclear secret efectuat de China. SUA acuză camuflarea exploziilor nucleare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil