Cele mai mari surprize din istoria Campionatului Mondial de Fotbal

Înfrângerea suferită de Argentina în fața Arabiei Saudite, în meciul de debut al „Pumelor" la Campionatul Mondial din Qatar 2022, amintește de alte surprize majore ale turneului final.

22 nov. 2022, 18:36

Marți, 22 noiembrie, în cea de-a treia zi a Campionatului Mondial din Qatar, Argentina a consemnat prima înfrângere din anul 2019.

Sud-americanii au dominat prima repriză a meciului cu Arabia Saudită, dar cei considerați outsideri, naționala formată din jucători ai campionatului intern, a revenit spectaculos în cea de-a doua jumătate a partidei.

Lionel Messi a deschis scorul în minutul 10, din penalty. Apoi, pentru argentinieni au urmat două goluri, dar anulate, respectiv nevalidate. La vestiare, saudiții au plecat cu speranțe. Astfel, Al Shehri a marcat pentru 1-1, în minutul 48, iar Al Dawsari a înscris pentru 1-2. Pentru arabi a urmat apoi o mobilizare exemplară în plan defensiv, pentru a rezista pressingului naționalei lui Lionel Messi. Portarul Al Owais a făcut meciul vieții.

Nu mai puțin de șase cartonașe galbene au primit saudiții, în minutele 67, 75, 79, 82, 88 și 90+2, din disperarea de a se menține în avantaj.

Rușinea suferită de Argentina a amintit de o altă surpriză negativă reușită de „Pume”, de cea de la Mondialul din urmă cu patru ani, egalul cu Islanda, 1-1 și nu numai. Iată lista celor mai mari surprize de la CM, consemnate de-a lungul timpului:

• Argentina – Arabia Saudită 1-2 (CM 2022);
  • Argentina – Islanda 1-1 (CM 2018);
  • Italia – Costa Rica 0-1 (CM 2014);
  • Franța – Africa de Sud 1-2 (CM 2010);
  • Italia – Noua Zeelandă 1-1 (CM 2010);
  • Trinidad și Tobago – Suedia 0-0 (CM 2006);
  • Franța – Senegal 0-1 (CM 2002);
  • SUA – Portugalia 3-2 (CM 2002);