Celebra aplicaţie TikTok a fost interzisă în India. Ce a motivat decizia autorităţilor de la New Delhi

Autorităţile de la New Delhi, India au deci să interzică 59 de aplicaţii din China, printre care şi celebra aplicaţie TikTok, folosită de peste un miliard de persoane de pe tot globul. Indienii a invocat motive de securitate naţională şi îngrijorare privind respectarea vieţii private.
Romania TV
30 iun. 2020, 05:29
Celebra aplicaţie TikTok a fost interzisă în India. Ce a motivat decizia autorităţilor de la New Delhi

Comunicatul de presă emis de Ministerul Tehnologiei şi Informaţiei transmite că oficialii au primit „numeroase dovezi care ridică îngrijorări din partea cetăţenilor în ceea ce priveşte securitatea datelor şi riscul pentru confidenţialitatea referitoare la funcţionarea anumitor aplicaţii”.

Citeşte şi: Tragedie în social media. S-a sinucis una dintre vedetele TikTok-ului, o dansatoare înnăscută

Mai mult decât atât, autorităţile indiene au motivat faptul că acţiunea de interzicere a aplicaţiilor va „proteja interesele utilizatorilor de telefonie mobilă şi de internet din India”.

Aplicaţia TikTok se bucură de un succes imens, mai ales în rândul tinerilor, fiind utilizată de peste un miliard de persoane de pe tot globul. Un număr mare de utilizatori provin din India. În total aplicaţia a înregistrat cota de 2 miliarde, dintre care cea mai mare piaţă este în India cu peste 611 milioane de descărcări.

Interdicția aplicaţiilor vine în condițiile în care tensiunile militare dintre cele două țări continuă să escaladeze, în urma confruntărilor de frontieră de la începutul acestei luni care s-au soldat cu cel puțin 20 de soldați indieni morți, scrie CNN. Mulți indieni au cerut boicotarea bunurilor și serviciilor chineze, în special din industria tehnologică dominantă din China.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Orașul de tradiție din România al cărui fotbal e la un pas de colaps. Decizia luată de Primărie
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 1 iulie. Cât valorează euro și dolarul american la începutul lunii. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Românii ar putea economisi pentru pensie fără să plătească impozit. Cum funcţionează exact sistemul, legea a trecut de Senat
Adevarul
Blestemul mortal din farfuria țăranului: Ce mâncau românii înainte de mămăligă și cum a provocat aceasta o criză națională
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Jucătorii de la FCSB au boicotat antrenamentul, iar Gigi Becali a mers de urgență la stadion: ”Vă credeți fotbaliști?”
MediaFlux
Încep procedurile de suspendare a președintelui Nicușor Dan! AUR a votat în unanimitate și cere anticipate
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?