CFR Cluj va întâlni pe FC Basel în play-off-ul Ligii Campionilor

CFR Cluj şi-a aflat, vineri, adversara din play-off-ul Champions League, în urma tragerii la sorţi. Ardelenii vor întâlni formaţia elveţiană FC Basel.

10 aug. 2012, 10:25

CFR Cluj luptă pentru un loc în Liga Campionilor cu FC Basel, formaţie pe care a avut-o adversară chiar în grupe, în sezonul 2010/2011. Atunci, cele două formaţii au luptat pentru locul trei, într-o grupă din care au mai făcut parte Bayern Munchen şi AS Roma, iar elveţienii au fost cei care au câştigat duelul şi au continuat parcursul în Europa, chiar dacă în a doua competiţie intercluburi ca importanţă, Europa League.

În acel sezon, CFR s-a impus în faţa elveţienilor cu 2-1 pe teren propriu şi a pierdut în Elveţia, 0-1.

Meciul tur va avea loc în Elveţia, pe 21/22 august, iar returul se va disputa la Cluj-Napoca, pe 28/29 august.

Campioana României, CFR Cluj, s-a calificat în play-off-ul Champions League după ce a câştigat pe terenul lui Slovan Liberec , scor 2-1, prin două goluri marcate de Kapetanos şi Sougou, în prelungirile fiecărei reprize.

FC Basel a trecut în turul trei preliminar de FK Molde, după 1-0 în tur şi 1-1 în retur.