Chevron: Compania are doar drept de explorare a gazului de şist din România, nu şi de extragere

Corporația americană Chevron "are până acum €œdoar drept de explorare, nu și de extragere a gazului de șist din România”, a declarat, pentru Green Report, Daniel Jernigan, consultant de business în cadrul Chevron.
Romania TV
10 feb. 2012, 15:27
Chevron: Compania are doar drept de explorare a gazului de şist din România, nu şi de extragere

Declarația oficialului american vine în contextul protestelor față de ideea exploatării gazelor de șist prin fracționare hidraulică, în România.

La începutul acestui an, în Bulgaria, la presiunea opiniei publice, Guvernul a suspendat toate operațiunile de exploatare a gazului prin fracționare hidraulică. Decizia Executivului de la Sofia afectează atât compania Chevron, care avea operațiuni în țara vecină, dar și companiile bulgare.

În România, Chevron a obținut, în urmă unei licitații din anul 2010, licență de explorare în trei perimetre de lângă Bârlad. Licență este valabilă până în anul 2015. La expirarea ei, firmă americană va ști cu precizie dacă în acele perimetre există gaz de șist și dacă acesta este rentabil din punct de vedere economic. „Dacă vom găsi gaz, vom anunța Guvernul României și apoi vom negocia cu Guvernul o licență pentru a produce gazul”, a explicat Daniel Jernigan.

Potrivit acestuia, licența pentru explorare deja obținută s-a bazat și pe un aviz de mediu, eliberat de autoritățile române, iar viitoarea licență de exploatare va necesită un nou aviz de mediu. Întrebat de Green Report dacă extragerea gazului de șist prin fracționare hidraulica prezintă riscuri pentru mediu, oficialul Chevron a răspuns scurt: „€œNu!”. Potrivit acestuia, metodă fractionarii hidraulice nu reprezintă o noutate, ci este folosită în întreagă lume, pentru extragerea gazului natural, de circa 65 de ani. Singură deosebire între metodă folosită la gazul de șist și cea folosită pentru gazul metan din zăcămintele obișnuite este aceea că, la gazul de șist, se execută și foraje orizontale, nu doar verticale. Citeşte mai mult pe green-report.ro.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Campioana olimpică a ajuns la sapă de lemn. A semnat un contract de 200.000 de euro, dar acum e plătită cu 12 euro pe oră
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele actor a murit. Lumea l-a iubit enorm și nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Un medicament foarte cunoscut dispare din România și din UE. Simptome grave pot apărea după o singură doză
Adevarul
Dezbatere aprinsă despre „legarea de glie” a medicilor. „Oare nu era corect să vă faceți studiile în țara în care doreați să emigrați?”
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Neluțu Varga, executat silit: a rămas fără hotelul de 4.000.000 de euro! Cine e afaceristul care l-a cumpărat
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiul Mihaelei Rădulescu la 21 de ani. Ayan seamănă izbitor cu mama lui
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat