China pune condiții pentru a ajuta zona euro: Anularea unei investigaţii europene antidumping

China a condiţionat joi contribuţia sa financiară la combaterea crizei datoriilor din zona euro de anularea a două investigaţii antidumping şi antisubvenţie iniţiate împotriva sa de Uniunea Europeană, transmite AFP.
Romania TV
23 feb. 2012, 12:33
China pune condiții pentru a ajuta zona euro: Anularea unei investigaţii europene antidumping

UE a declanşat pe data de 21 decembrie o investigaţie antidumping asupra importurilor de oţeluri chinezeşti care au în compoziţie anumite materiale organice, acesteia adăugându-se şi o anchetă antisubvenţie referitoare la aceleaşi produse, scrie AGERPRES.

Investigaţia a fost declanşată în urma plângerii producătorilor europeni de oţel, ei reclamând beneficiile de care se bucură concurenţii lor chinezi, care primesc din partea guvernului de la Beijing scutiri de taxe, statul chinez ajutând companiile sale şi prin achiziţia produselor la preţuri superioare cotaţiilor pieţei.

‘Ancheta europeană antisubvenţie trimite lumii un prost semnal protecţionist ce aruncă o umbră negativă nu numai asupra comerţului cu oţel dintre Europa şi China, dar va dăuna şi eforturilor comune sino-europene de a combate criza datoriilor’, anunţă ministerul chinez al Comerţului.

China este statul care dispune de cele mai mari rezerve valutare pe plan mondial, acestea ridicându-se, la sfârşitul lunii decembrie, la aproape 3.200 de miliarde de dolari şi a anunţat de mai multe ori că ar putea contribui cu o parte din aceste rezerve la constituirea fondului european de salvare.

Guvernatorul Băncii Centrale a Chinei, Zhou Xiaochuan, a declarat săptămâna trecută că ţara sa va ‘continua să investească în obligaţiunile de Stat europene’ şi ‘se va implica mai mult în găsirea unei soluţii la criza datoriilor europene prin intermediul unor canale diferite, precum FMI, Fondul European pentru Stabilitate Financiară (FESF) sau Mecanismul European de Stabilitate (MES)’.

Potrivit estimărilor unor experţi europeni, neconfirmate oficial, China ar deţine peste 500 de miliarde de dolari în obligaţiuni emise de zona euro pentru combaterea crizei datoriilor. Directorul FESF, Klaus Regling, a declarat în cursul unei vizite în China, în luna octombrie, că 40% din obligaţiunile emise de acest fond din luna ianuarie 2011 au fost cumpărate de statele asiatice, dar a refuzat să precizeze procentul titlurilor achiziţionate de China. Japonia, în schimb, a anunţat că a cumpărat circa jumătate (20%) din aceste obligaţiuni.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Raportul CSAT ajunge în boxa acuzaților: judecătorul din dosarul Călin Georgescu – Horațiu Potra analizează excluderea probelor declasificate
Capital.ro
România poartă doliu. O țară întreagă își ia adio de la artiștii care ne-au făcut viața mai frumoasă. Îi vom păstra etern în inimi
Playtech.ro
'Preţ scump', greşeala de limbă pe care mulţi români o fac. Care este forma corectă
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Fostul jucător de la FCSB a primit o ofertă interesantă, dar s-a speriat de Kalașnikovuri: ”Ajung în sicriu acasă!”
MediaFlux
Superstiții de Revelion. De ce este bine să nu te prindă Anul Nou fără bani în buzunar
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend