Chinezii cumpără un sfert din bunurile de lux la nivel mondial

Cetăţenii chinezi fac aproximativ un sfert din achiziţiile de bunuri de lux la nivel mondial, de cinci ori mai mult faţă de ponderea înregistrată în 2007 pe această piaţă, potrivit estimărilor HSBC.
Romania TV
06 sept. 2012, 20:44
Chinezii cumpără un sfert din bunurile de lux la nivel mondial

Chiar şi după creşterea ultimilor ani, piaţa luxului din China este departe de a fi matură, afirmă analiştii. „China rămâne, înainte de toate, o piaţă pe care brandurile recrutează clienţi”, se arată în studiul HSBC, citat de CNN.

Unul din factorii care susţin creşterea este expansiunea retailerilor dinspre marile centre urbane ale Chinei către oraşe mai mici, ceea ce înseamnă că magazine de lux se deschid pentru prima dată în oraşe care au, însă, populaţii apropiate de Paris sau San Francisco.

Factorii culturali contribuie, de asemenea, la evoluţia pieţei. Urmând trendul din ţările dezvoltate, chinezii bogaţi şi cei din clasa de mijloc simt nevoia de a cheltui.

„În timp ce gradul de recunoaştere este încă scăzut pentru unele branduri, iar penetrarea în oraşele de rang doi este limitată, superbogaţii Chinei cheltuie mai mult pe bunuri de lux decât cei din Vest”, scriu analiştii HSBC.

Chinezii fac o mare parte din achiziţiile de bunuri de lux în afara Chinei continentale, pentru a evita plata unor taxe mai ridicate. Astfel, doar 10% din cumpărăturile din această categorie au loc în China, în timp ce chinezii sunt responsabili pentru 25% din piaţa mondială a luxului.

Taxele mai mici nu sunt singurele motive care atrag cumpărătorii chinezi în alte ţări. Serviciile magazinelor sunt, de obiciei, de o calitate mai ridicată pe pieţele dezvoltate, în timp ce falsurile sunt mai rare. În plus, chinezii bogaţi călătoresc tot mai des în străinătate.

În Australia, de exemplu, vizitatorii din China chltuiesc în medie 3.000 de dolari, comparativ cu doar 1.000 de dolari pentru turiştii americani şi europeni, potrivit analizei HSBC.

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Mihai Stoica taie în carne vie! Plecări de la FCSB după dezastrul de la Zagreb: „E terminat, gata. Sunt jucători care nu ne mai pot ajuta”
Capital.ro
UE a schimbat limitele pe permisul de conducere. Șoferii au dreptul să conducă noi mașini cu același permis categoria B
Playtech.ro
Cum scapi de gheața din curte fără să distrugi cimentul. Metode sigure
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day