Chivu explică de ce s-a retras din naţională: Fizic, nu mai puteam

Fostul căpitan al naţionalei României, Cristi Chivu, a explicat, marţi, că a ales să se retragă din prima reprezentativă pentru că nu mai putea evolua la nivelul la care i se cerea.
Romania TV
05 iun. 2012, 19:09
Chivu explică de ce s-a retras din naţională: Fizic, nu mai puteam

Fotbalistul Cristian Chivu, de la Internazionale Milano, a participat, marţi, la Ambasada Italiei, la lansarea cărţii „Un vis de fericire – cooperarea socială italiană în România”. Cu acest prilej, el a vorbit şi despre motivele care l-au determinat să se retragă din echipa naţională a României, ale cărei meciuri continuă să le urmărească. „M-am retras de la naţională pentru că fizic nu mai puteam. Mi-e greu pentru că am trecut prin atâtea operaţii şi accidentări, aia de la cap a fost una majoră, şi pentru că am o vârstă la care simt că nu mai pot să ajut aşa cum o făceam acum câţiva ani. Simt că nu mai pot da tot ce vreau eu şi e mai bine să-i laşi pe ceilalţi mai tineri„, a spus Chivu.

Totuşi, fostul căpitan al „tricolorilor” a precizat că vrea să mai joace fotbal „încă 2-3 ani” şi a refuzat să răspundă dacă va rămâne sau nu la Inter Milano, club cu care îi expiră contractul în această vară şi cu care nu a semnat încă vreo prelungire.

Cum România nu va fi prezentă la turneul final al Euro 2012, Chivu a declarat că va ţine cu Italia şi Olanda, ţări în care a jucat în cea mai mare parte a carierei sale, la AS Roma şi Inter Milano, respectiv la Ajax Amsterdam.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Schimbare radicală pentru fostul coleg al lui Adrian Mutu care era confundat cu un om al străzii. Cum arată acum
Capital.ro
România, printre țările cu cele mai mici facturi la energie. Cât plătesc românii comparativ cu restul Europei
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
De anul viitor, elevii ar putea fi puși să meargă la biserică pentru a fi evaluați la Religie. Expert: „O sursă generatoare de inechitate”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul. Reacția conducerii
MediaFlux
Ce e interzis să faci pe 20 iulie! Sărbătoare mare în calendarul ortodox
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România