Cine este Radu Mihaiu, candidatul mai puţin cunoscut care a realizat marea surpriză la Primăria Sectorul 2

Radu Mihaiu, care a participat la alegeri ain partea USR-PLUS, a fost desemnat noul primar al Sectorului 2, conform exit poll-ului. Figură puţin cunoscută, Mihaiu a fost secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene în Guvernul condus de premierul tehnocrat Cioloș. Este căsătorit, are două fetițe și conduce o firmă care dezvoltă aplicaţii digitale, aşa cum reiese din descrierea publicată pe site-ul de campanie.  
Romania TV
27 sept. 2020, 21:17
Cine este Radu Mihaiu, candidatul mai puţin cunoscut care a realizat marea surpriză la Primăria Sectorul 2

În vârstă de 43 de ani, Radu Mihaiu a terminat Facultatea de Matematică a Universității București și este licențiat în Informatică. El a lucrat în domeniul privat, în domeniul IT, potrivit CV-ului său.

Potrivit Digi24, a fost consilier la Ministerul Fondurilor Europene în Guvernul Cioloș, unde s-a ocupat de evaluarea proiectelor și procedurilor IT, apoi a devenit secretar de stat în același minister.

A intrat în politică în USR, iar, din 2018, a devenit preşedintele organizaţiei USR Sector 2.

Radu Mihaiu este căsătorit și are două fetițe. Împreună cu soția, deține un teren intravilan în București (256 mp), două apartamente (75 mp și 120 mp) și o mașină Mazda, potrivit declarației de avere.

Conturile sale la bănci totalizează 175.000 de lei și 2.000 de euro. De asemenea, și-a împrumutat firma la care este asociat cu 270.000 de lei.

Radu Mihaiu are datorii de 39.000 de euro și 520.000 de lei, scadente în 2039, respectiv 2047.

În privința veniturilor, împreună cu soția au realizat 100.000 de lei anul trecut, plus 24.000 de lei din închirieri, plus 51.000 de lei soția, Carmen Mihaiu, indemnizație de creștere copil, potrivit declarației.

Florentin Pandele, atac sălbatic: „USR e jalea României. Bucureştenii nu ştiu ce-i aşteaptă cu Plicuşor Ban, această puşcărie de om”

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Gigi Becali a vorbit 30 de minute la telefon cu Radu Miruță! Veste devastatoare pentru fanii Stelei: „L-am întrebat, nu știa”
Capital.ro
Elena Udrea a răbufnit. România are o mare problemă: O recunoaște Premierul Bolojan și o arată realitatea din sistem!
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Candidat surpriză pentru mandatul de președinte al SUA. Cine se pregătește ca să preia Casa Albă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj