Cine sunt cei trei oameni care l-au impresionat pe Ion Ţiriac. Doi dintre ei sunt foşti şefi de stat

Ion Ţiriac a dezvăluit numele singurelor persoane care au reușit să îl impresioneze de-a lungul vieţii, doi dintre ei fiind preşedinţi de state, iar celălalt patronul unui important grup auto.
Daniel Spătaru
04 ian. 2022, 16:36
Cine sunt cei trei oameni care l-au impresionat pe Ion Ţiriac. Doi dintre ei sunt foşti şefi de stat

Ion Ţiriac a acordat un interviu pentru revista pasionaților de Porsche în care a dezvăluit că între personalităţile care l-au impresionat s-au numărat un fost preşedinte al SUA, ultimul şah al Iranului şi chiar patronul Porsche.

”În viața mea au fost doi-trei oameni care au reușit să mă impresioneze. Și nu sunt un om ușor de impresionat. Unul era Nixon, cu prezența sa veselă. Poate a fost și megalomania mea, gândindu-mă că eram în prima delegație comunistă românească care a fost primită vreodată la Casa Albă în ’69. Dar când Nixon a intrat în cameră, i-ai simțit prezența.

Citeşte şi Ion Ţiriac, anunţul care a şocat lumea: „M-aş muta fără ezitare în China”

Al doilea a fost șahul Persiei. Și al treilea: Ferry Porsche. Îmi amintesc în 1984 când m-am dus să iau modelul 959. Făcuseră 200 și am ajuns la el să iau o mașină. Eram însoțit de acest băiat care tocmai câștigase Wimbledon. 17 ani, blond, nu avea permis de conducere (n.r. – Boris Becker). Și am intrat în biroul acestui domn, Ferry Porsche. Porsche mi-a făcut o impresie uriașă. Și în al doilea rând: Porsche știe să facă mașini impecabile din toate punctele de vedere”, a declarat Ion Țiriac, potrivit ziare.com.

Citeşte şi Ion Ţiriac, al treilea cel mai bogat român. Mărturisiri despre cel mai mare regret şi pasiunea la care nu renunţă nici acum la 82 de ani

DailyBusiness
Prețurile la alimente în Bulgaria față de România, în hipermarket și în piețe. Cât de mari sunt diferențele
Spynews
Marisa Paloma, implicată într-un accident rutier. Influencerița a fost testată cu alcooltestul. Ce a urmat după: „Am trecut printr-o criză existențială”
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Crima din Cosmopolis, inspirație pentru un bucureștean certat cu iubita. Mesaje macabre cu Teodora de la Insula Iubirii: ”Te ajunge din urmă”
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu: Îl așteptăm să ne confirme că acceptă. Vom depune moțiune de cenzură
Playtech.ro
Este legală camera de bord prin Bulgaria şi Grecia? Dilema românilor care pleacă în vacanţă?
Adevarul
De ce nu a semnat și România „declarația europeană” privind summitul din Alaska. „Este o victorie a lui Putin, fără doar și poate”
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Raportul Departamentului de Stat al SUA nu critică CCR. Cum s-a declanșat o nouă campanie de dezinformare
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Când începe școala în 2025. Ministerul Educației a anunțat data la care elevii revin în bănci
Cancan.ro
Divorț-ȘOC în showbiz! Și-au spus ADIO după 13 ani de căsnicie
iamsport.ro
Trei cluburi în 24 de ore! Adi Mutu a venit la București să semneze cu Steaua, dar Ioan Becali avea alte planuri: "Așa a fost"
MediaFlux
Taxă de 25 de lei pe colete! Lovitură pentru românii care comandă de pe Temu și Shein
stirilekanald.ro
O actriță celebră s-a înecat pe o insulă din Grecia. Lumea filmului, în stare de șoc
Grevă generală în România, din septembrie? Sindicatele amenință cu blocaj total: „Căderea actualului Guvern”