Marcel Ciolacu: Când domnul Cîţu a sărit deficitul de la 2,7 la sută la 9,2 nu am văzut pe nimeni că a luat vreo sticlă de benzină să îşi dea foc în vreo piaţă sau la vreo televiziune”

Deficitul bugetar al României ar putea creşte, în acest an, până la 5,7%, ca urmare a implementării legii privind măsurile fiscal-bugetare pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament, a declarat miercuri premierul Marcel Ciolacu, aflat în vizită la Kiev.
Alina Costache
18 oct. 2023, 21:14
Marcel Ciolacu: Când domnul Cîţu a sărit deficitul de la 2,7 la sută la 9,2 nu am văzut pe nimeni că a luat vreo sticlă de benzină să îşi dea foc în vreo piaţă sau la vreo televiziune
Marcel Ciolacu declară război pensiilor speciale: „S-a încheiat acea anomalie în care câștigai mai mult la pensie decât în activitate”

Marcel Ciolacu susţine că noua ţintă de deficit ar putea fi asumată printr-o rectificare bugetară care ar putea avea loc în perioada imediat următoare.

„Când domnul Cîţu a sărit deficitul de la 2,7% la 9,2%, nu am văzut pe nimeni că a luat o sticlă de benzină să îşi dea foc în vreo piaţă sau la vreo televiziune, că a distrus această ţară, făcând un deficit mai mare cu 100 de miliarde de lei. Mai mult, nu am văzut pe nimeni să îşi dea foc când a dus datoria externă de la 37 % la 50%, asta însemnând încă 100 de miliarde de lei. A venit un prim-ministru de la ciuma roşie, de la PSD, şi în trei luni de zile este un dezastru că nu închidem deficitul cum şi l-a asumat un ipocrit şi un accident al României în funcţia de prim-ministru de la 4,4% şi sperăm să închidem cu 5,5% – 5,7%. Deodată a devenit o problemă extraordinară. România este stabilă economic”, a declarat Marcel Ciolacu la Kiev, potrivit Agerpres.

Marcel Ciolacu, după şedinţa comună a guvernelor de la Bucureşti şi Kiev: „Nu există indicii că a fost un atac intenţionat al Rusiei asupra României. Avem datoria să susţinem Ucraina până la capătul războiului şi îi vom fi alături şi în procesul de reconstrucţie”
Referindu-se la decizia Curţii Constituţionale de a respinge, miercuri, sesizarea Uniunii Salvaţi România pe proiectul de lege privind măsurile fiscal-bugetare, şeful Executivului i-a acuzat pe liderii USR de ipocrizie.

„S-a dovedit încă o dată că sunt ipocriţi. Faptul că în PNRR au trecut aceste măsuri în reforma fiscală, au spus că România trebuie să ia aceste măsuri, au ştiut că România trebuie să ia aceste măsuri. Cu toate acestea, au atacat la CCR astfel încât să ne fie cât mai greu să închidem deficitul financiar pe anul acesta. Aceeaşi atitudine am văzut că au avut-o şi în ceea ce priveşte pensiile speciale. Au venit cu pancarde, au făcut circ în Parlament, în schimb nu au atacat la CCR. Faptul că nu au atacat la CCR îmi arată un singur lucru, că de fapt ştiau de toate aceste lucru, fiindcă au trecut în PNRR”, a mai adăugat Ciolacu.

Marcel Ciolacu, vizită în Kiev la o zi după cea din Israel: Ucraina poate conta pe România acum şi pe termen lung

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Șoc în Bănie! Mirel Rădoi vrea să fure giuvaierul Universității Craiova: „De asta nu a semnat încă prelungirea contractului!”
Playtech.ro
Mulți români pot rămâne fără acces la banii din cont dacă ignoră aceste detalii. Situațiile în care cardul poate să nu mai funcționeze
Adevarul
Drumurile care au rezistat aproape două milenii. Cum arată șoselele de piatră construite de romani în Dacia
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi