Ciolacu, despre OUG pe alocaţii: „Taie 80%, nu măreşte cu 20%. PSD vrea să respecte legile ţării, respectiv dublarea alocaţiilor”

Preşedintele interimar al PSD a vorbit joi şi depre propunerea guvernului Orban de a mări alocaţiile etapizat, prima tranşă fiind în august, când ar creşte cu 20%.
Romania TV
30 iul. 2020, 14:16
Ciolacu, despre OUG pe alocaţii:

„E a treia ordonanţă de urgenţă. Modificarea e că taie 80%, nu că măreşte cu 20%. Să vină OUG, să îşi asume ceva odată. PSD vrea să respecte legile ţării, respectiv dublarea alocaţiilor. Încă o dată ne dovedeşte preşedintele că gestionează şi economia şi pandemia. Să îşi asume şi Guvernul chestiunea cu alocaţiile. Da, am văzut ce sume vin de la UE, cu acele sume pot să îşi acopere deficitul pe anul următor”, a declarat Ciolacu, întrebat dacă PSD va amenda în Parlament OUG privind creşterea alocaţiilor. 

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a anunţat, miercuri seară, la finalul şedinţei de Guvern, că, la 1 septembrie, copiii vor primi mărite alocaţiile aferente lunii august. Copiii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 18 ani vor primi 185 de lei, iar cei de până la 2 ani sau cei de până la 18 ani, dacă au dizabilităţi, vor primi 369 de lei. Alte patru creşteri, cu câte 20 la sută, sunt prevăzute în 2021 şi 2022.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu anunţă public moţiunea: „Un haos mai mare nu poate crea nici PSD, nici opoziţia”

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Anamaria Prodan, dată afară de la Antena 1! Impresara și o altă vedetă au rămas fără emisiune
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. S-a tras cortina. Doliu în film, televiziune și teatru
Playtech.ro
Amenzile rutiere se transformă în permis suspendat în România, dacă nu le achiți la timp. Cât de repede trebuie să ajungi la Poliție
Adevarul
Echipajele ucrainene de drone „afumă” tancurile rusești în ascunzătorile lor
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce substanțe ar fi consumat minorul de 13 ani înainte de a-i lua viața lui Mario, împreună cu ceilalți prieteni. Anunțul făcut de autorități
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Scenariul ca România să trimită trupe în Groenlanda. Ce a obținut țara noastră după Davos
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil