Ca urmare a fumului care îngreunează vizibilitatea, traficul rutier pe A1 Bucureşti – Piteşti a fost oprit total, pentru prevenirea producerii de evenimente rutiere, urmând a fi reluat în momentul lichidării incendiului de către echipajele de pompieri.
Purtătorul de cuvânt al ISU Giurgiu, Florin Neguţ, a declarat luni presei că incendiul din localitatea Floreşti Stoeneşti pentru stingerea căruia au acţionat timp de aproximativ trei ore 35 de pompieri cu autospeciale cu apă şi spumă şi autocisterne din trei judeţe şi municipiul Bucureşti a fost lichidat.
„La orele 11,45 am fost anunţaţi despre producerea unui incendiu de vegetaţie uscată la Floreşti-Stoeneşti. Întrucât incendiul s-a manifestat cu degajare mare de fum ceea ce a dus la blocarea traficului pe A 1 Bucureşti-Piteşti, la faţa locului s-au deplasat patru autospeciale de la ISU Giurgiu, dar au sosit în sprijin şi echipaje cu autocisterne de la Ilfov, Dâmboviţa şi municipiul Bucureşti. Intervenţia a fost îngreunată de rafalele puternice de vânt, dar după aproximativ trei ore de intervenţie a unui număr de 35 de pompieri din trei judeţe şi municipiul Bucureşti incendiul a fost lichidat”, a declarat Florin Neguţ.
El spune că în urma incendiului a ars vegetaţia uscată de pe o suprafaţă de aproximativ 50 de hectare, iar traficul pe A 1 a fost reluat şi se desfăşoară fără probleme.