Cîţu: 20 miliarde lei, împrumuturi făcute de PSD în trecut, trebuie plătite în primele trei luni din 2020. Reacţia PSD

Ministrul de Finanţe, Florin Cîţu, a scris pe Facebook că, în primele trei luni ale acestui an, trebuie achitate împrumuturi făcute de PSD în valoare de 20 de miliarde de lei, spunând că aceşti bani "au ajuns prin programele PSD doar la baronii locali şi firmele lor de casă".
Romania TV
01 feb. 2020, 16:53
Cîţu: 20 miliarde lei, împrumuturi făcute de PSD în trecut, trebuie plătite în primele trei luni din 2020. Reacţia PSD

„20 MILIARDE LEI imprumuturi facute de PSD in trecut TREBUIE platite in primele trei luni din 2020.

Bani care au ajuns prin programele PSD DOAR la baronii locali si firmele lor de casa”, a scris Florin Cîţu pe Facebook.

Ministrul de Finanţe a revenit pe reţeaua de socializare cu alte 2 mesaje în care a criticat PSD-ul. 

Gașca iresponsabila, incompetenta și după unii grup infracțional organizat, aka PSD, a împrumutat în 2019: 59 MILIARDE lei cu 9 miliarde lei MAI MULT decât a promis la începutul anului – 5 MILIARDE EURO cu un miliard MAI MULT decât a promis la începutul anului”, a mai scris Cîţu. 

Citeşte şi: România se împrumută anul acesta mai mult decât a făcut-o în timpul crizei. Cum justifică situaţia ministrul Finanţelor

Ministrul de Finanţe a revenit sâmbătă cu un mesaj pe reţeaua de socializare: Gașca coruptă și incompetentă, aka PSD, a ADĂUGAT 75.3 MILIARDE lei la DATORIA PUBLICĂ în ultimii trei ani.

  • 20.7 MILIARDE lei împrumutate de gașca PSD în ultimii trei ani TREBUIE plătite în 2020 și 2021.
  • 10.3 MILIARDE lei împrumutate de gașca PSD în perioada 7.08.2017-1.08.2019 TREBUIE plătite în 2020.
  • 10.4 MILIARDE lei împrumutate de gașca PSD în perioada 17.01.2018-1.08.2019 TREBUIE plătite în 2021.
  • 54.6 MILIARDE lei împrumutați de PSD pentru a plăti baronii locali trebuie plătiți în perioada următoare”.

PSD a transmis o replică la mesajele lui Florin Cîţu. 

„Un ministru habarnist! Care, atunci când este întrebat direct, nu ştie nici cât îi îndatorează pe românii prin împrumuturile sale, nici pe câţi ani. Un ministru care, de când a ajuns în funcţie, nu a reuşit să înţeleagă nici măcar câţi bani are de restituit în contul datoriilor din anii trecuţi”, a transmis Partidul Social Democrat. 

 

DailyBusiness
Daniel Dăianu: Deficitul bugetar ține BNR ostatică. Liberalizarea gazelor din 2026 ar putea destabiliza economia
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
De ce a ales Novak Djokovic să-și părăsească țara și să se mute în Grecia. Motivul neașteptat: „Sunt minunate”
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Stagii de cotizare la pensie 2025. Complet, potenţial sau minim
Adevarul
Haos la sucursalele Intesa Sanpaolo Bank: Clienții nu-și pot încasa salariile, iar antreprenorii nu pot face plăți
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
Talpan declară război: ”Vreau să îi distrugem pe toți! Voi cere excluderea echipelor românești, plus naționalei, din competiții UEFA. Am notificat că Steaua are tot”
MediaFlux
Catedrala Națională se închide pe perioadă nelimitată. Când mai poate fi vizitată
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai