CM de gimnastică: Marius Berbecar a ocupat locul 7 în finală la sărituri

Gimnastul Marius Berbecar s-a clasat, duminică, pe locul 7 în finala probei de sărituri, la Campionatele Mondiale de la Antwerp, medalia de aur revenindu-i sud-coreeanului Seok Hak Yang.

06 oct. 2013, 14:23

Marius Berbecar a fost notat cu 14.800 la prima săritură şi cu 14.900 la cea de-a doua, iar cu media de 14.850 s-a clasat pe locul 7, scrie Mediafax.

Medalia de aur a fost câştigată de Seok Hak Yang (Coreea de Sud, 15.533), iar pe podium au mai urcat Steven Legendre (SUA, 15.249) şi Kristian Thomas (Marea Britanie, 15.233).

Marius Berbecar va mai lua startul, tot duminică, în finală la paralele.

De asemenea, în concursul feminin, România le va avea reprezentante pe Larisa Iordache, la sol şi bârnă, şi pe Sandra Izbaşa, la sol.

Vineri, în finală la individual-compus, Larisa Iordache s-a clasat pe locul patru.

La CM de la Antwerp au luat startul 410 gimnaşti (269 băieţi şi 141 fete), acordându-se medalii în finalele pe aparate şi la individual-compus.

Citeşte şi CM de gimnastică: Larisa Iordache a ocupat locul 7 în finală la bârnă