COD RUTIER: Guvernul plafonează punctul de amendă după majorarea salariului minim

Guvernul a decis, vineri, printr-o ordonanţă de urgenţă, să plafoneze punctul de amendă după ce a hotărât, în şedinţa de joi, să majoreze salariului minim pe economie de la 1 decembrie 2018. 
Romania TV
09 nov. 2018, 11:55
COD RUTIER: Guvernul plafonează punctul de amendă după majorarea salariului minim

Majorarea salariului minim, în funcţie de studii şi vechime, intră în vigoare de la 1 decembrie, a decis Guvernul în şedinţa de vineri, potrivit România TV. În mod normal, odată cu majorarea salariului minim pe economie de la 1 decembrie 2018, şi valoarea punctului-amendă ar fi trebuit să crească. Numai că Guvernul a decis să menţină punctul de amendă la 145 de lei şi pentru anul 2019, anunţă România TV

Acesta este a doua plafonare a punctului de amendă. Prima dată punctul de amendă a fost plafonat în decembrie 2017 prin OUG nr. 90/2017. Potrivit ordonanţei, în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2018 un punct-amendă este 145 lei.

Contravenţiile rutiere sunt sancţionate în funcţie de clasele prevăzute în Codul rutier, astfel:

clasa I – 2 sau 3 puncte-amendă;
clasa a II-a – 4 sau 5 puncte-amendă;
clasa a III-a – de la 6 la 8 puncte-amendă;
clasa a IV-a – de la 9 la 20 de puncte-amendă;
clasa a V-a (persoane juridice) – de la 21 la 100 de puncte-amendă.

Prin urmare, în 2019 amenzile vor avea următoarele cuantumuri:

clasa I – 290 sau 435 de lei;
clasa a II-a – 580 sau 725 de lei;
clasa a III-a – între 870 şi 1.160 de lei;
clasa a IV-a – între 1.305 şi 2.900 de lei;
clasa a V-a (persoane juridice) – între 3.045 şi 14.500 de lei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Iolanda Balaș, păcălită la bani de Partidul Comunist după ce a bătut de 4 ori recordul mondial: „Mulțumește-te cu atât!”
Capital.ro
Mii de pensionari riscă să rămână fără pensii. Fondul a pierdut jumătate din economii: Vinovăția urmează să fie stabilită
Playtech.ro
Cutremure succesive în România: unul s-a produs într-o zonă neobișnuită. Ce magnitudine a avut
Adevarul
În ce orașe din România e cel mai scump să locuiești
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Cum arată astăzi Adriela Morar, fosta concurentă de la „Dansez pentru tine”. Cu ce se ocupă în 2025
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul