Colonelul Ion Petrescu: Zona Mării Negre, în fierbere. Rusia va exersa folosirea bombei atomice la nivel tactic

Fondatorul Clubului Militar Român de reflecție Euro-Atlantică, colonelul în rezervă Ion Petrescu, a vorbit marți, în cadrul forumului 'Defence and Dialougue in Eastern Europe', despre "marele pericol" din zona Mării Negre, menționând exercițiul pe care Rusia îl va organiza în septembrie și în care se va exersa folosirea bombei atomice la nivel tactic.
Romania TV
01 aug. 2017, 10:22
Colonelul Ion Petrescu: Zona Mării Negre, în fierbere. Rusia va exersa folosirea bombei atomice la nivel tactic

„Marele pericol este în zona Mării Negre, deoarece 25.000 de militari au venit în Ungaria, Bulgaria, România, ceea ce arată că aici ne pregătim pentru lucruri fierbinți. La toamnă, în septembrie, 100.000 de militari ruși se vor antrena în dreptul țărilor baltice și, pentru prima dată, vor exersa folosirea bombei atomice la nivel tactic. Situația este extrem de tensionată, deoarece Marea Neagră este dominată de forțele navale rusești concentrate la portavionul terestru Crimeea”, a explicat Ion Petrescu.

În opinia acestuia, tinerii trebuie să înțeleagă că diplomația poate avea succes dacă este susținută și de o forță militară puternică.

„Ne adresăm tinerilor, pentru că ei pun o întrebare fundamentală: ‘Pe cine apărăm?’. Fiecare are răspunsul pentru propria țară. Răspunsul pentru România este că trebuie să apărăm ce au apărat înaintașii noștri în Primul și al Doilea Război Mondial. Nu vrem război cu nimeni, dar avem dreptul la o defensivă puternică. (…) Diplomația este necesară, dar o diplomație care nu este susținută de o forță militară puternică eșuează’, le-a transmis el tinerilor participanți la forum.

Euro Atlantic Diplomacy Society organizează, în perioada 31 iulie — 5 august, la București, evenimentul „Defence and Dialogue in Eastern Europe”, în discuție fiind provocările de securitate actuale la adresa României și a țărilor membre NATO.

Amenințările hibride, campaniile de dezinformare din ultimii ani sau atacurile cibernetice pe scară largă vor fi dezbătute de experți internaționali, dar și de oficialități din România în cadrul acestui forum.

Vor fi prezenți aici și aproximativ 200 de tineri din 36 de țări, care vor avea ocazia să afle mai multe lucruri despre combaterea dezinformării, proiectarea stabilității în regiunea est-europeană, provocările de securitate cibernetică, viitoarele relații între NATO și UE, dar și scutul antirachetă de la Deveselu.

Evenimentul va include și o simulare de proces decizional NATO dedicată tinerilor.

Dezbaterile se desfășoară la Biblioteca Centrală Universitară „Carol I” (1-2 august). De asemenea, participanții vor face o vizită de studiu la Statul Major al Forțelor Terestre (2 august) și vor interpreta rolul de diplomat al unui stat membru sau partener NATO în cadrul unei simulări de amploare (3-4 august).

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Replica virală a lui Lamine Yamal pentru frumoasa sa iubită. Ce i-a scris spaniolul lui Ines Garcia după ce a marcat la Cupa Mondială
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Cât costă o tractare în Bulgaria. Sumele pe care ajung să le plătească unii șoferi în 2026
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Cornel Dinu și conflictul care l-a costat titlul de ”Antrenorul secolului” în fotbalul românesc: ”Ce stau să-ți explic ție? Tu oricum nu înțelegi”
MediaFlux
Câți bani câștigă femeia care îi face curat lui Mihai Trăistariu. Artistul a dezvăluit ce salariu îi oferă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?