Comisia de la Venetia a confirmat că a primit cererea Guvernului de revocare a lui Tudorel Toader

Guvernul Romaniei a solicitat retragerea fostului ministru al Justitiei Tudorel Toader din calitatea de reprezentant al tarii noastre la Comisia de Veneţia. Solicitarea formulata de MJ in urma deciziei CEDO in favoarea Laurei Codruta Kovesi a ajuns la Comisia de la Veneţia, a confirmat pentru Ziare.com de Panos Kakaviatos, purtatorul de cuvant al Comisiei de la Venetia.
Romania TV
27 mai 2020, 09:12
Comisia de la Venetia a confirmat că a primit cererea Guvernului de revocare a lui Tudorel Toader

„Mandatul sau se incheie in mod normal la 23 mai 2022, dar nu este clar daca va pleca inainte de acea zi,” explica Panos Kakaviatos, purtatorul de cuvant al Comisiei de la Venetia.

Discutiile despre revocarea lui Tudorel Toader din cadrul Comisiei de la Venetia au inceput imediat dupa ce CEDO a pronuntat decizia in cazul Kovesi si a constatat ca fostei sefe DNA i-au fost incalcate mai multe drepturi.

„În urma consultărilor cu Prim-Ministrul României, ca urmare a implicaţiilor Deciziei CEDO în cauza Kovesi împotriva României (cererea nr. 3594/19), privind credibilitatea angajamentului Guvernului României faţă de independenţa procurorilor şi respectul regulilor de drept, Ministerul Justiţiei va înainta premierului propunerea ca Guvernul României să transmită Comisiei de la Veneţia solicitarea de a aplica dispoziţiile statutare ale Comisiei în privinţa domnului Tudorel Toader, respectiv eliberarea acestuia din funcţia de membru al Comisiei de la Veneţia. Precizăm faptul că mandatul d-lui Tudorel Toader în cadrul Comisiei de la Veneţia a fost prelungit în anul 2018, în timpul exercitarii mandatului de ministru al Justiţiei”, se arată în comunicatul MJ.

Citeşte şi: Tudorel Toader, prima reacţie după victoria lui Kovesi la CEDO:”Preşedintele nu a revocat-o în baza propunerii mele, ci a deciziei CCR”

Laura Codruţa Kovesi a câştigat procesul la CEDO împotriva României. Fosta şefă a DNA a contestat decizia de revocare din funcţie

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a decis, în unanimitate, că Laurei Codruţa Kovesi i-au fost încălcate drepturile prevăzute de Articolele 6 şi 10 atunci când a fost revocată din funcţia de procuror-şef al DNA.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Cristi Chivu a mers în redacția ziarului celebru din Italia fără să anunțe. Ce a urmat a surprins pe toată lumea
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Cine are dreptul să locuiască într-o casă moștenită? Poți fi dat afară de frați sau rude?
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
VIDEO Momentul în care un șofer din Oradea zboară cu mașina peste un sens giratoriu. Bărbatul ar fi acuzat stări de rău înainte de incident
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Cea mai bogată femeie din România și-a scos iubitul în oraș. Anca Vlad, o masă la un restaurant de top din Capitală, plus o vizită culturală PAPARAZZI VIDEO ȘI FOTO
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje