Condiţiile meteo ţin bursa SUA închisă două zile consecutiv, pentru prima dată în peste 100 de ani

Condiţiile meteo împiedică deschiderea bursei din SUA pentru două şedinţe consecutiv, pentru prima dată în decurs de peste un secol, în contextul ravagiilor cauzate pe coasta de Est a Statelor Unite de uraganul Sandy, iar atenţia se îndreaptă acum spre ziua de miercuri, potrivit Bloomberg.
Romania TV
30 oct. 2012, 09:24
Condiţiile meteo ţin bursa SUA închisă două zile consecutiv, pentru prima dată în peste 100 de ani

NYSE Euronext va testa un plan de urgenţă marţi, pentru situaţia în care piaţa de capital nu va putea relua tranzacţiile nici miercuri.

Bursele rămân închise marţi şi se alătură pieţelor de obligaţiuni, după ce vântul foarte puternic şi inundaţiile au paralizat centrul financiar al SUA. Închiderea bursei pentru două şedinţe consecutiv, prima după 1888, a fost anunţată de operatorul NYSE Euronext după consultări cu alţi operatori bursieri. Anterior, asociaţia pieţelor financiare a recomandat oprirea completă a tranzacţiilor cu instrumente financiare cu venit fix denominate în dolari, după ce această piaţă a avut luni un program mai redus şi a închis la prânz.

Uraganul Sandy a atins coasta SUA în statul New Jersey şi se îndreaptă către nord. Furtuna afectează o regiune cu populaţie de circa 60 de milioane şi a cauzat deja pagube de miliarde de dolari.

„Este o situaţie extraordinară, coordonată cu furtună extraordinară. Răspunsul operatorilor şi autorităţilor de reglementare de a închide piaţa a fost adecvat şi rămâne adecvat să fie închisă şi mâine”, a declarat, luni, Ryan Larson, şef al diviziei de tranzacţii pe piaţa de capital la RBC Global Asset Management.

Bursa din SUA intenţionează să reia activitatea miercuri, ultima zi a lunii octombrie, dacă permit condiţiile meteo, potrivit NYSE Euronext şi Nasdaq OMX.

Ultima astfel de situaţie pe bursa din SUA a fost înregistrată la 12 martie 1888, New York a fost acoperit de zăpadă de circa jumătate de metru. În februarie 1978, bursa a fost închisă circa o zi şi jumătate din cauza unei furtuni de zăpadă.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Mită de 1,5 milioane de euro pentru întâlnirea cu premierul Bolojan ca să se răzbune pe o rudă: ”Trebuie să mă duc pe corupție la nivel înalt”
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Suporterii unei foste adversare a FCSB au venit să o susțină pe Steaua Roșie Belgrad! Cine li s-a alăturat sârbilor în tribună
MediaFlux
Brazi cu prețuri între 17 și 39 de lei. Romsilva scoate la vânzare peste 16.000 de pomi
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne