Convoiul trimis de Moscova la Lugansk s-a întors în Rusia

Convoiul rus care a transportat vineri ajutoare umanitare în estul Ucrainei fără permisiunea guvernului de la Kiev a revenit sâmbătă în Rusia, a anunţat direcţia vamală a Serviciului Federal de Securitate (FSB, fostul KGB), informaţia fiind confirmată şi de Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE).
Romania TV
23 aug. 2014, 08:08
Convoiul trimis de Moscova la Lugansk s-a întors în Rusia

„Coloana convoiului umanitar, după ce a lăsat încărcătura în Lugansk, a revenit pe teritoriul Rusiei. Primele vehicule au intrat deja pe la postul de control (rus) Doneţk”, a declarat pentru Interfax purtătorul de cuvânt regional al direcţiei vamale, Nicolai Siniţin.

Surse ale Serviciului Vamal au relatat că 34 de camioane au îndeplinit deja formalităţile vamale şi că se aşteaptă ca restul convoiului, din care fac parte 262 de camioane, să încheie aceste formalităţi în următoarele ore.

Observatorii OSCE au confirmat revenirea în Rusia a primelor camioane din controversatul convoi umanitar rus care a ajuns vineri seară în Lugansk, bastion al rebelilor proruşi din estul Ucrainei.

Câteva camioane au ajuns deja în Rusia, a declarat pentru agenţia franceză de presă Paul Picard, şeful misiunii de observatori aflat la postul de frontieră ruso-ucrainean, cunoscut sub numele de Doneţk, dar nu a precizat câte camioane au ajuns deja pe teritoriul rus.

Reuters comentează că revenirea camioanelor în Rusia ar putea contribui într-o oarecare măsură la reducerea tensiunilor în regiune, pe fondul sosirii la Kiev a cancelarului german Angela Merkel, care va discuta cu autorităţile ucrainene despre modalităţile de a pune capăt crizei.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Cea mai emoționantă imagine cu părinții Laurei Cosoi! Mama prezentatoarei TV era însărcinată pe atunci: "Am fost concepută pe 1 aprilie"
Fanatik.ro
Gică Mihali, verdict tranșant despre situația lui Boateng la Dinamo: „Îl ajuta și pe Stoinov”. Ce spune despre Pușcaș
Capital.ro
S-a stins o mare actriță. E doliu în lumea filmelor. A fost iubită de toți românii
Playtech.ro
Temperaturi spre 20 de grade în următoarea perioadă. Primăvara vine cu adevărat în România, zonele în care va ploua
Adevarul
„Lucrurile stau considerabil mai rău decât în 1977" - Avertismentul dur al unui inginer constructor cu privire la infrastructura României
wowbiz.ro
Donald Trump, decizie șoc! A tăiat legăturile comerciale dintre SUA și Spania, după ce țara nu a permis folosirea bazelor sale militare în conflictul cu Iran
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântată Andreea Aniță! Mesajul plin de durere al mamei: „Golul pe care îl lasă în urmă nu va putea fi umplut niciodată”
iamsport.ro
Probleme financiare pentru Dan Șucu? Șeful Rapidului nu și-a plătit datoria: ”Aștept banii de șase luni”
MediaFlux
Îngrijorări privind nivelul radiațiilor după atacurile asupra locațiilor nucleare din Iran. Anunțul Agenției Internaționale pentru Energie Atomică
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj