Copilul ucrainean rămas orfan după ce mama sa, medic, a murit în bombardamentele din Kiev, va fi crescut de bunic: „Nu am avut curaj să-i spun. Crede că mama lui salvează copii ca el”

Medicul oncolog Oksana Leontieva, 36 de ani, a murit în urmă cu o săptămână, în drumul spre spitalul la care lucra, fiind surprinsă de bombardamentele ruseşti asupra Kievului, astfel că fiul său a rămas orfan.
Filip Stan
14 oct. 2022, 11:53
Copilul ucrainean rămas orfan după ce mama sa, medic, a murit în bombardamentele din Kiev, va fi crescut de bunic:

Soţul Oksanei Leontieva a decedat şi el recent, din cauza unor probleme cardiace, astfel că fiul lor, Grişa, a rămas acum orfan şi va fi crescut de bunicul său matern, care a povestit cum a primit vestea morţii fiicei sale. Hriori, tatăl Oksanei, spune că a văzut imaginile exploziilor şi imediat a fost îngrijorat pentru soarta fiicei sale.

De asemenea, bunicul lui Grişa spune că nu a avut puterea să-i spună nepotului său că mama sa nu mai este, preferând, cel puţin momentan, să îi spună că aceasta este la muncă, face gărzi, salvând alţi copii.

„Am început să o sun. Nu a răspuns. Am căutat-o la serviciu și șeful ei mi-a spus că nu a sosit încă. Știam că trecuse să-l lase pe Grișa la grădiniță”, explică Hrihori pentru Bild, citat de Libertatea.

„Am condus imediat la locul unde a avut loc explozia. Am întrebat un polițist care este situația. Era o mașină făcută scrum. Mi-au arătat plăcuța de înmatriculare pe care au găsit-o pe stradă… Era a ei!”, rememorează el tragedia.

Bunicul încă nu i-a spus celui mic ce s-a întâmplat: „Nu am avut curaj! Oksana făcea gărzi, lipsea multe nopți de acasă. Crede că mama lui muncește din greu să salveze copii ca el”.

Citeşte şi: Încă un soldat rus fugit din armată şi refugiat în Franţa vorbeşte despre problemele armatei lui Putin: „Furăm mâncare şi primim mâncare stricată”

Medic hematolog, Oksana Leontieva lucra de 11 ani în Secția de Transplant a Spitalului Ohmadît din Kiev.

„Pentru toți părinții, copiii lor sunt cei mai buni. Era o fată normală, a studiat medicina. Apoi a terminat facultatea și a lucrat la spital. Ne povestea adesea despre munca ei, care nu a fost ușoară, unii copii nu au putut fi vindecați și au murit”, a completat bunicul Hrihori.

„Dacă cerul nostru ar fi fost protejat, aceste rachete nu ar fi explodat aici, iar fiica mea ar fi putut fi încă în viață. Cinci persoane au murit și încă două sunt în spital. Oamenii mor în fiecare zi. Avem nevoie de ajutor, nu de cuvinte.”, a completat bunicul lui Grişa.

Înmormântarea Oksanei este programată sâmbătă. Până atunci, bunicul va încerca să spună copilului ceea ce s-a întâmplat cu mama lui. Când realizează acest lucru, Hrihori izbucnește în lacrimi.

Citeşte şi: Zelenski: „Terorii trebuie să i se răspundă cu forţă la toate nivelurile”

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu Paul Pîrvulescu după ce s-a retras din fotbal. Anunțul făcut de soție
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Postările sunt controlate la sânge. Autoritatea care dă amenzi pe bandă rulantă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?