Cordunenii după gratii. Doi dintre fraţi au fost condamnaţi

Florin şi Mihai Silviu Corduneanu au fost condamnaţi la cinci şi, respectiv, şani ani de închisoare, într-un dosar de trafic cu droguri.
Romania TV
28 oct. 2011, 17:58
Cordunenii după gratii. Doi dintre fraţi au fost condamnaţi

Doi dintre fraţii Corduneanu au fost condamnaţi, vineri, la cinci, respectiv şase ani de închisoare cu executare, iar mai multe persoane au fost achitate într-un dosar de trafic de droguri judecat de Tribunalul Cluj.

Purtătorul de cuvânt al Tribunalului Cluj, judecătorul Petru Urs, a declarat pentru Mediafax că magistraţii acestei instanţe au pronunţat, vineri, sentinţa în cazul fraţilor Corduneanu, pe care procurorii ieşeni i-au trimis în judecată în urmă cu şase ani pentru trafic cu droguri în ţările baltice şi în Moldova.

Conform sursei citate, astfel, Florin Corduneanu a fost condamnat la şase ani de închisoare cu executare, iar Mihai Silviu Corduneanu la cinci ani de închisoare cu executare.

Bogdan Constantin Corduneanu şi Călin Vasile, care iniţial erau consideraţi capii reţelei, au fost achitaţi.

Au mai fost achitaţi Dracea Florin şi Bârsan Cătălin Leca Bogdan, în timp ce Macu Cătălin, Octavian Horobeţ şi Gâtlan Silviu au fost condamnaţi la trei ani de închisoare cu suspendare.

Sentinţa poate fi atacată cu apel în 10 zile de la comunicare.

Prima sentinţă în dosar a fost dată de Tribunalul Cluj în 2007, confirmată în cea mai mare parte de Curtea de Apel din Cluj. Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a casat sentinţa în dosar şi a trimis dosarul înapoi la Tribunalul Cluj pentru rejudecare.

În octombrie 2004, membrii clanului Corduneanu au fost retinuţi de procurorii DIICOT. Conform rechizitorului, gruparea aducea droguri din occident şi le comercializa în ţările baltice şi în Republica Moldova.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Suma colosală pe care o încasează Istvan Kovacs! Câți bani câștigă la Campionatul Mondial 2026
Capital.ro
Schimbare majoră pentru șoferi din iulie 2026. Toate mașinile vor fi obligate să aibă aceste sisteme
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
Alertă în spațiul aerian al Ungariei. Avion de pasageri interceptat la solicitarea NATO, după ce a întrerupt comunicațiile
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Se dau pensiile pe card. La ce oră sunt alimentate conturile pensionarilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți