Corina Creţu: O eventuală ieşire a României din Uniunea Europeană ar fi o catastrofă naţională

Comisarul european pentru politică regională, Corina Creţu, a declarat luni, la Oradea, că o eventuală ieşire a României din Uniunea Europeană ar fi o catastrofă naţională.
Romania TV
03 dec. 2018, 12:16
Corina Creţu: O eventuală ieşire a României din Uniunea Europeană ar fi o catastrofă naţională

„Nu înţeleg de unde aceste critici, aceste chestiuni legate de o eventuală ieşire din Uniunea Europeană. Cred că ar fi o catastrofă naţională şi am fi cu toţii responsabili pentru generaţiile care vor urma. Toate aceste atacuri la adresa Uniuni Europene nu ne fac bine. Pentru că acesta este un proiect unic, este şansa noastră după Revoluţie de a ne garanta progresul”, a declarat Corina Creţu.

Comisarul european, prezent la inaugurarea Podului Centenarului din Oradea, construit cu fonduri europene, a precizat că intrarea ţării noastre în UE s-a văzut în orice localitate, în fiecare oraş sau regiune, în viaţa de zi cu zi a oamenilor.

„Niciun proiect nu este perfect. România are şansa preluării preşedinţiei, poate îmbunătăţi lucrurile din interior, dar acest lucru se poate face prin dialog şi nu cu jigniri, cu comploturi. Vă repet. De la aderarea României, ţara noastră a primit 45 de miliarde de euro, contribuţia fiind mai mică de 15 miliarde. Deci beneficiul net este vizibil în viaţa de zi cu zi a oamenilor. Şi nu vorbesc numai de bani. Înseamnă şansa de a fi, de a trăi într-o familie europeană, înseamnă şansa generaţiilor tinere de a studia prin programul Erasmus, înseamnă o şansă a oamenilor de a trăi şi munci în alte ţări. Este o datorie a fiecărui guvern de a face economia să prospere şi ţara mult mai atractivă, pentru a se întoarce oamenii acasă, dar pe de altă parte, oamenii au murit la revoluţie pentru a avea libertate de exprimare şi libertatea de mişcare, de a-şi alege locul unde să trăiască şi să muncească. Cred că aceste libertăţi, pe care nu le-am avut înainte de 1989, trebuie apărate cu orice preţ”, a spus Corina Creţu.

Corina Crețu susține că Guvernul ar trebui să depună proiecte de accesare a fondurilor europene inainte de a aduce acuzatii Comisiei Europene. Comisarul european spune că o va invita miercuri pe Viorica Dăncilă, atunci când premierul va fi la Bruxelles, să spună care este poziția Guvernului in privinta unor atacuri ale unor membri PSD, mentionand ca pana acum nu a vazut nicio delimitare de anumite afirmatii.

Citeşte şi: Corina Creţu, după acuzele lui Vâcov: Doamna premier să precizeze dacă aceste atacuri reprezintă poziţia oficială a statului român

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Fanatik.ro
Zodiile care domină lumea în următoarele 2 săptămâni. Au noroc triplu, motivație și putere
Capital.ro
Planul secret al lui Călin Georgescu cu Horațiu Potra. Ce plănuiau să facă în România
Playtech.ro
De ce să nu plătești pentru extrasul de carte funciară. Cum se obține CF-ul online, situația exactă în care este complet gratis
Adevarul
Simptomele infecției cu Candida Auris, ciuperca rezistentă care se răspândește rapid în Europa
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Românii nu vor mai putea să circule pe Transfăgărășan dacă nu achită taxa de acces
Cancan.ro
Klaus Iohannis, DISTRUS de ANAF: 'Va fi EXECUTAT silit'
iamsport.ro
S-a transferat la Rapid și a fost zdruncinat de ce a găsit în Giulești: ”Stăteam să dăm găini și gâște afară la antrenamente, vai de capul meu!
MediaFlux
ANAF nu iartă pe nimeni. Fiscul cere ajutorul oamenilor ca să facă rost de bani
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor