Corlăţean: Campania pentru europarlamentare depăşeşte mizele partidului de buzunar al lui Băsescu

Ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlăţean, este de părere că înalţi responsabili ai statului român au tentaţia de a utiliza tema Schengen în scopuri politice personale.
Romania TV
29 apr. 2014, 07:41
Corlăţean: Campania pentru europarlamentare depăşeşte mizele partidului de buzunar al lui Băsescu

De asemenea, el a făcut un apel ca, mai ales în perioada campaniei pentru alegerile europarlamentare, să nu fie folosite astfel de ‘mize’ importante pentru România în bătălia politică internă, după cum arată un într-un interviu acordat de Titus Corlăţean pentru Agerpres.

‘Ştiţi bine la ce mă refer şi ştiţi bine că în bătălia politică internă din păcate teme importante pentru România în plan european au fost folosite pe baza unui partizanat de natură politică. Mă refer la funcţia cea mai înaltă în statul român şi apelul pe care îl fac mai ales acum, într-un moment în care am început campania electorală pentru Parlamentul European, o campanie atât de importantă, care depăşeşte mizele personale ale partidului de buzunar al domnului preşedinte, să existe abţinere în folosirea în bătălia politică internă a unor mize atât de importante pentru statul român, aşa cum este aderarea la Spaţiul Schengen’, a declarat Corlăţean.

El a arătat că există progrese în demersurile României de aderare la Spaţiul Schengen, dar este necesar ca şi vocea politică din România să fie una unitară.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Gică Hagi, revoluție la lot! Dezvăluiri din cantonamentul de la Mogoșoaia, chiar de la omul din interior: „Ceva ce dispăruse la echipa națională”
Capital.ro
Plata card sau cash? Regulile pe care orice consumator ar trebui să le cunoască în 2026. Ce drepturi aveți
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
U Cluj, șanse mari să își piardă unul dintre cei mai importanți jucători: ”Nu cred că va rămâne la noi”
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți