CORONAVIRUS. 80 de angaţi ai Spitalului din Arad au intrat în concediu. Opt medici şi-au dat demisia

Conducerea Spitalului Clinic Juduțean de Urgență (SCJU) Arad a anunțat faptul că peste 80 de angajați, medici, asistenți, infirmieri, brancardieri, registratori medicali au intrat în concediu din 23 martie, în timp ce alți opt medici demisionează deoarece ies la pensie.
Romania TV
31 mart. 2020, 19:33
CORONAVIRUS. 80 de angaţi ai Spitalului din Arad au intrat în concediu. Opt medici şi-au dat demisia

Conform unui comunicat al SCJU Arad transmis și citat de Mediafax, pentru a face fața fluxului de pacienți infectați cu coronavirus, s-a dispus anagajarea de personal medical pe o perioadă determinată de 6 luni.

Citește și: Încă două decese în România, marţi seară. Bilanţul deceselor a ajuns la 82

„Există opt cazuri de medici – șase de la UPU care au anunțat că își depun demisia pentru a intra în pensie. 83 de persoane – medici, asistenți, infirmieri, brancardieri, registratori medicali sunt în concediu medical de pe data de 23 martie. Pentru a face față unui aflux de pacienți infectați cu Coronavirus s-a dispus angajarea de personal medical pe o perioadă determinată de 6 luni. Până acum am angajat 20 de medici, 19 asistenți medicali și 4 – personal auxiliar”, se arată în comunicat.

La nivelul SCJU Arad lucrează 305 medici, 985 de asistenți medicali, 387 de infirmiere și 64 de brancardieri.

O maternitate a intrat în carantină după ce 5 asistente au fost confirmate cu coronavirus

Maternitatea Odobescu din Timișoara a intrat în carantină din această seară, după ce cinci asistente medicale au fost confirmate cu coronavirus. Peste 80 de paciente şi personal medical sunt acum în maternitate. Momentan nu se ştie de unde au contactat cadrele medicale virusul.

„Se pare că virusul a fost contactat în comunitate, nicidecum în spital. Acum vom testa întregul personal. Aproape 90 de persoane vor fi testate chiar în această noapte și se vor lua toate măsurile, așa cum sunt procedurile instituite.

Nu cred că vor fi testați și pacienții, că nu au fost în contact, acolo sunt copii. Situația este extrem de delicată. Vor fi testați și copiii, dar în primul rând corpul medical va fi testat”, a declarat primarul Timişoarei, Nicolae Robu. 

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
De ce s-a rejucat, de fapt, prima finală a Cupei României. Meciul care a produs 700.000 de euro, în banii de astăzi
Capital.ro
Doliu în lumea artistică din România. A dus țara pe marile scene ale lumii: S-a suit la stele; un om cald și excesiv de modest
Playtech.ro
Capcanele cardurilor de cumpărături. Mai toţi românii le au, însă trebuie să fie atenţi la aceste detalii pentru a nu plăti sume uriaşe băncilor
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
Lăcătuș: ”Dacă era alt antrenor în afară de Ienei, nu ajungeam în finala din '86! Știa să închidă ochii, să treacă cu vederea actele de indisciplină”
MediaFlux
UE pregătește măsuri împotriva TikTok și Instagram! Acuzații privind designul care creează dependență la copii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi