CORONAVIRUS. Număr record de decese în Spania, în ultimele 24 de ore. 832 de persoane au fost ucise de virus

CORONAVIRUS. În Spania au murit, în ultimele 24 de ore, 832 de persoane din cauza COVID-19. Este cea mai neagră zi din Spania de la începutul pandemiei de coronavirus.  
Romania TV
28 mart. 2020, 10:43
CORONAVIRUS. Număr record de decese în Spania, în ultimele 24 de ore. 832 de persoane au fost ucise de virus

CORONAVIRUS. Cu cele 832 de cazuri anunțate sâmbătă, 28 martie, numărul total al deceselor a ajuns la 5.690. Totodată, numărul cazurilor de persoane infectate a crescut cu 8.189, iar numărul total de cazuri confirmate a ajuns la 72.248.

Citește și: CORONAVIRUS. Cum arată plămânii unui pacient cu coronavirus în ziua a 15-a. Imagini şocante

Spania este în acest moment pe locul doi, după Italia, în ceea ce privește numărul deceselor înregistrate din cauza pandemiei COVID-19. Țara se află în stare de urgență până pe 12 aprilie, perioadă care poate fi prelungită.

Spania a interzis concedierile în timpul pandemiei de coronavirus

Guvernul spaniol a interzis, vineri, concedierile în timpul pandemiei de coronavirus, în momentul în care sindicatele estimează că un jur de un milion de salariaţi vor fi temporar în şomaj, scrie AFP.

„Nu putem folosi Covid-19 pentru a concedia începând de astăzi”, a indicat, într-o conferinţă de presă ministrul Muncii Yolanda Diaz, membră a Partidului de stânga radicală Podemos, care guvernează în coaliţie cu socialiştii lui Pedro Sanchez.

Această interdicţie a concedierilor a fost cerută de două principale sindicate, CC OO şi UGT, care estimează că în jur de un milion de persoane ar putea fi trimise în şomaj parţial în martie.

Guvernul a decretat la 14 martie stare de alertă şi carantină pentru toţi spaniolii, o măsură prelungită până la 11 aprilie, din cauză că Spania este ţara care numără cei mai mulţi morţi după Italia, cu 4.858 potrivit celui mai recent bilanţ şi cu peste 64.000 de cazuri înregistrate.

 

 

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Brazilianul dorit de Mihai Rotaru a semnat în Polonia
Capital.ro
ITP 2026. Mașinile care pică inspecția tehnică periodică. Șoferii trebuie să verifice înainte
Playtech.ro
Reducerea la impozitul pe proprietate în 2026. Suma pe care o economisești dacă plătești până la 31 martie
Adevarul
Unirea României cu Moldova: cum trebuie citită declarația Maiei Sandu. „Din acest an s-a intrat într-o altă etapă”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
Ultimă oră! Ministrul Apărării vorbește despre recrutare, solde și pensionarea militarilor
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend