COSTEL GÂLCĂ, debut victorios ca antrenor în LA LIGA

Costel Gâlcă a debutat cu victorie în campionat pe banca tehnică a lui Espanyol Barcelona, sâmbătă, 1-0 acasă cu UD Las Palmas. Miercuri, Gâlcă a câştigat primul meci pe banca lui Espanyol, 2-1 acasă cu Levante, în Cupa Spaniei.

19 dec. 2015, 20:14

Costel Gâlcă s-a impus cu Esşpanyol şi la primul meci din La Liga, scor 1-0 cu Las Palmas. Oaspeţii au fost cei care au început mai bine, ratând o şansă mare în minutul 18. Uşor-uşor, trupa lui Gâlcă a pus stăpânire pe joc, etalând, așa cum tehnicianul a promis încă de la instalare, un joc ofensiv și bazat pe posesie. Tridentul ofensiv format din Marco Asensio, Gerard Moreno și Felipe Caicedo a ratat mai multe ocazii, însă ultimul şi-a luat revanşa şi a adus cele trei puncte pentru catalani în minutul 67.

Espanyol urcă pe 11 pentru moment, cu 20 de puncte acumulate în 16 etape.