Crin Antonescu, despre Eduard Hellvig: ”Are toate elementele să facă politică mare. Știu că e interesat de PNL”

Fostul preşedinte PNL Crin Antonescu a declarat duminică, despre fostul şef al SRI, Eduard Hellvig, că este un personaj care şi-a construit o carieră și are toate elementele pentru a fi un om politic de cel mai înalt nivel.
Mircea Filipescu
06 nov. 2023, 08:35
Crin Antonescu, despre Eduard Hellvig: ”Are toate elementele să facă politică mare. Știu că e interesat de PNL”

”Hellvig este un personaj care şi-a construit o carieră, care are toate elementele, tot bagajul, ca să facă politică şi politică mare. Nu ştiu dacă vrea sau nu”, a spus Crin Antonescu, el precizând că acesta este ”un produs al PNL”.

”Ştiu că este legat, interesat de destinul PNL, ştiu că este un om care vrea să facă o politică de dreapta. Ce va face domnul Hellvig, nu ştiu”, a precizat el, la Prima News.

Crin Antonescu a mai declarat că nu împărtășeşte deloc ”grija prefăcută a unora pentru destinul PNL”.

”Cred că există un prohod programat de către unii, toată lumea moare de grija PNL-ului”, a spus Antonescu, el precizând că PNL este ”la fel de sănătos şi la fel de bolnav ca media politicii româneşti, ca PSD, ca USR”.

Potrivit lui Antonescu, PNL are resurs pentru că este un partid mare pentru că are două lucruri esenţiale, un trecut, un brand şi un blazon şi are resurse care nu înseamnă neapărat oameni ci resurse pentru a da cu rezultate convenabile bătălii precum alegerile europarlamentare.

Citește și: Nicolae Ciucă, dezvăluiri nebănuite: „N-am fost niciodată în concediu în străinătate. Nu știu dacă ne ajunge o viață să descoperim România și frumusețile ei”

”Nu cred că PNL are mari motive să se panicheze”, a completat Antonescu, precizând că ”PNL are toate motivele să ia în serios ce urmează”, arătând că este posibil să nu mai aibă preşedinte.

Despre candidatul la prezidenţiale, Crin Antonescu a afirmat că ”Nicolae Ciucă ar putea fi un foarte bun candidat la preşedinţie.

”Un militar are nişte calităţi care sunt foarte utile în politică, pentru că şi politica este o bătălie, cu mijloace civile, fără arme, dar o bătălie”, a spus Antonescu. El le-a răspuns celor care spuneau că este în pericol democraţia, în partid sau nu ştiu unde, dacă vine un general.

”Eu zic că bine ar fi să vină generalul!”, a arătat Crin Antonescu, precizând că ”asta nu înseamnă afectarea democraţiei ci înseamnă capacitatea de a conduce, pentru că un partid trebuie condus şi un general trebuie să arate că ştie să conducă”.

Citește și: Victor Ponta nu vrea locul lui Nicușor Dan de la Primăria Capitalei: „De ce să mă puneți pe mine dacă nu sunt bun? Nu vreți să-i lăsăm pe Piedone, Băluță, Negoiță, care se pricep?” | EXCLUSIV

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Sportiva celebră care în realitate ar fi bărbat! A fost catalogată drept ”cea mai puternică femeie din lume”, dar adevărul a ieșit la suprafață
Capital.ro
Sfârșitul politic al lui Călin Georgescu. Omul care ar putea schimba tot: Martor-cheie. Știe regulile și cunoaște participanții
Playtech.ro
Cât costă un pom de Crăciun cumpărat direct de la Romsilva. Prețurile încep de la doar câțiva lei
Adevarul
De ce a murit familia aflată în vacanță în Istanbul, potrivit raportului medico-legal. Ipoteza inițială a fost exclusă
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Ciclonul Adel aduce vreme severă în București până duminică. Meteorologii anunță ploi abundente și rafale de vânt
iamsport.ro
Vali Crețu și-a DISTRUS un coechipier după eșecul suferit de FCSB: 'Ăla doarme acolo, ce să facem?!'
MediaFlux
Anunț pentru toți românii care așteaptă salariile pe final de an. Ministerul Finanțelor confimă ce se întâmplă cu plățile
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne