Crin Antonescu: Guvernul se teme să vorbească de realitatea guvernării

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni că liberalii vor participa la dezbaterea moţiunii de cenzură de la începutul săptămânii viitoare, dar a criticat Guvernul şi majoritatea parlamentară pentru "că au încălcat regulamentele şi spiritul parlamentar" prin amânarea dezbaterii moţiunii, transmite Agerpres.
Romania TV
19 mai 2014, 11:47
Crin Antonescu: Guvernul se teme să vorbească de realitatea guvernării

„Nu avem în această situaţie cum contracara o decizie, din punctul nostru de vedere incorectă, a majorităţii parlamentare. Vom participa evident la moţiunea de cenzură, la dezbaterea ei de luni, o vom susţine, o vom vota, dar atragem atenţia foarte serios asupra acestui fapt, că un guvern care încalcă, prin anexele sale din majoritatea parlamentară, regulamentele şi spiritul parlamentar pentru a amâna dezbaterea unei moţiuni de cenzură înseamnă că se teme să vorbească despre realitatea guvernării. Nimic nu l-ar fi împiedicat pe domnul Ponta, ca, în calitate de prim-ministru, să poată să vină în Parlament şi să poată să povestească marile sale realizări, să poată să dea răspunsuri în Parlament la întrebările legitime ale opoziţiei”, a afirmat Antonescu la o conferinţă de presă.

Liderul Grupului PNL din Camera Deputaţilor, George Scutaru, a declarat că va sesiza Comisia juridică despre modul în care preşedinţii celor două Camere ale Parlamentului ar fi încălcat regulamentul.

„Prevederile regulamentului şedinţelor comune sunt foarte clare. E vorba de articolul 92, care spune că moţiunea de cenzură se prezintă în şedinţa comună a celor două Camere în cel mult cinci zile de la data depunerii. PNL a depus această moţiune marţea trecută. Termenul celor cinci zile a expirat duminică, deci astăzi ar fi fost, conform regulamentului, să se citească această moţiune. A fost mobilizare din partea noastră, sunt 76 de deputaţi liberali din 94 care au confirmat prezenţa pentru ora 15,00, la această şedinţă. O bună parte exista şi din partea senatorilor liberali. Înţeleg că şi din partea liderilor de grup de la PDL, că şi ei aveau o mobilizare pentru această după-amiază. Nimic nu împiedica, dacă majoritatea voia să avem în această săptămână dezbaterea, să citească moţiunea în această după-amiază. Regulamentul ne obliga la acest lucru, dar iarăşi o interpretare în stil pesedist a legilor, a regulamentelor, în funcţie de cum le convine şi în funcţie de ce calendar de campanie au”, a susţinut Scutaru.

Moţiunea de cenzură iniţiată de PNL va fi citită joi, la ora 12,00 şi luni va fi dezbătută, potrivit hotărârii de luni a Birourilor reunite ale Parlamentului.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
BMW-ul condus de liderul clanului Cârpaci, lovit de un camion al Armatei SUA. Cum a dat vina pe americani și de ce a chemat Poliția Română în judecată
Capital.ro
720 lei în plus la pensie. Va crește punctul de referință. Pensionarii ar putea primi banii din 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Horoscopul iubirii pentru săptămâna 23–29 martie 2026. Zodiile care se vor îndrăgosti
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj