Cristi Borcea poate scăpa de închisoare. Mutarea-surpriză a omului de afaceri

Cristian Borcea a cerut din închisoare contopirea pedepselor, judecătorii urmând să judece solictarea afaceristului la începutul lunii martie.
Filip Stan
24 feb. 2019, 18:11
Cristi Borcea poate scăpa de închisoare. Mutarea-surpriză a omului de afaceri

Cristi Borcea, condamnat la 5 ani de înschisoare în dosarul retrocedărilor unor terenuri din Mamaia, a solicitat instanței contopirea pedepselor, o măsură care se ia atunci când se constată că un un condamnat a ispășit deja o pedeapsă pentru o infracțiune concurentă. Dacă îi va fi admisă cererea există două scenarii: fie afaceristului i se scade din pedeapsă, fie este este eliberat.

Cristi Borcea a stat 4 ani și jumătate la închisoare, el fiind condamnat în dosarul transferurilor. Pedeapsa inițială a fost de 6 ani și jumătate, însă fostul patron de la Dinamo a fost eliberat condiționat în iulie 2018.

Cererea de contopire a pedepselor a fost depus la Curtea de Apel București pe 11 februarie 2019, la trei zile după ce Borcea s-a întors la închisoare în dosarul lui Radu Mazăre. Primul termen al procesului va avea loc pe 11 martie 2019.

Avocații cred că are șanse să iasă mult mai devreme

Avocații cred însă că Borcea va ieși mult mai devreme din închisoare. ”În cazul lui Borcea, nu e recidivă, ci concurs de fapte. Amândouă condamnările, din Dosarul Transferurilor și din Dosarul Retrocedărilor fiind comise înainte de prima condamnare. Deci, fiind vorba de un concurs de fapte, e și vorba de concurs de executare și pedepsele se contopesc. Dacă se judecă pe noul cod penal, ca în Dosarul Transferurilor, rămâne sporul de pedeapsă de 3 ani și 4 luni din Dosarul Transferurilor, la care se adaugă această nouă condamnare de 5 ani. Rezultă o pedeapsă de 8 ani și 4 luni, el putând fi eliberat condiționat după ce execută cel puțin două treimi din acestă contopire din care se scad în prealabil cei 4 ani deja executați. Rămâne astfel o pedeapsă de minimum un an și jumătate”, a explicat un avocat pentru gsp.ro.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
FCSB, schimbări importante în primul 11 înaintea barajului cu FC Botoșani: „Va fi altceva!”
Capital.ro
Fraudă nouă în România. Șoferii primesc SMS-uri false cu amenzi și termene limită. Ce trebuie să verificați
Playtech.ro
Produsele care s-au scumpit cel mai mult în 2026, unele au preţuri cu 50% mai mari. INS anunță inflație de peste 10%
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 și 22 de ani au sfârșit carbonizați după ce s-au izbit cu mașina de un cap de pod, în județul Vrancea. Alți doi pasageri s-au evacuat la timp
iamsport.ro
'N-a avut voie să antreneze în România!' Cristi Chivu, umilit la negocieri: 'Mi-a spus mie Mircea Lucescu'
MediaFlux
O nouă scădere a monedei Euro. Curs valutar BNR de miercuri, 13 mai
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi