Cristian Adomniţei: Sunt terifiat cu câtă relaxare aruncă unii vorbe despre ruperea USL

Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Iaşi, liberalul Cristian Adomniţei, susţine că este "terifiat" să constate cu câtă relaxare unii membri USL vorbesc despre destrămarea Uniunii şi cât "venin" aruncă zilnic, el apreciind că USL încă "nu a livrat oamenilor ceea ce a promis", transmite Mediafax.
Romania TV
12 ian. 2014, 14:52
Cristian Adomniţei: Sunt terifiat cu câtă relaxare aruncă unii vorbe despre ruperea USL

Cristian Adomniţei a declarat că zilnic constată cum unii colegi din USL „toarnă venin” şi vorbesc despre destrămarea Uniunii, în loc să se preocupe de lucrurile care îi interesează pe oameni.

„În fiecare zi, unii toarnă venin şi aţâţă, dar n-am auzit cum fac să meagă bine judeţului lor. Tot aud o nouă ameninţare în fiecare zi. USL nu a livrat oamenilor ce a promis. Şi n-am promis multe”, a spus Adomniţei.

El a mai afirmat că USL este construcţia în care oamenii şi-au pus încredere şi că „nu este normal să te joci aşa”.

„Sunt terifiat cu câtă relaxare unii aruncă vorbe să se destrame USL. Este construcţia în care oamenii şi-au pus încredere. Pe oameni îi interesează că au votat USL, nu aşteaptă scandaluri. Iar USL are de dat multe României”, a afirmat liberalul ieşean.

Cristian Adomniţei a declarat că nu toţi liderii alianţei sunt cu gândul la ruperea USL, precizând că destrămarea Uniunii ar pune în dificultate Guvernul, întrucât ar exista o majoritate fragilă în Parlament.

„Ruperea USL înseamnă o majoritate fragilă în Parlament. Ar însemna să stai la un vot, adică la mâna UDMR şi UNPR. Dacă tu PSD vrei asta, înseamnă că nu mai ai responsabilitate”, a spus Adomniţei.

El a afirmat că şi la Iaşi a avut probleme în 2013 în plenul CJ, când PSD a votat în câteva rânduri împotriva sa, dar că indiferent cum stau lucrurile, va ceda primul pentru proiectele Iaşiului.

„Discuţii politice pot fi, am avut şi la Iaşi vot politic împotrivă din partea PSD în plenul CJ. Şi nu mi-a plăcut. Nu mi-e teamă vizavi de ceea ce se va întâmpla în 2014. Credeţi că e cineva inconştient politic să blocheze proiectele judeţului? Eu nu am aspiraţii politice, i-am văzut pe toţi, că am fost şi ministru şi parlamentar, sunt foarte relaxat. Dar nu fac nici vreun compromis cu nimeni, pentru a obţine ceva”, a declarat şeful CJ Iaşi, Cristian Adomniţei.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Blackout-ul care paralizează orașele. Când trebuie să părăsești jungla urbană. Ghid de supraviețuire în haos
Capital.ro
Dezvăluirea momentului despre Călin Georgescu: Eu o să fiu președinte, jocurile sunt făcute! Acum s-a aflat
Playtech.ro
Românii care vor primi 400 de lei înainte de Crăciun. Condiţii pentru ajutorul de la stat
Adevarul
Când crește valoarea tichetelor de masă în România și cine beneficiază de majorare
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Prețuri noi pentru clienții Hidroelectrica. Oferta companiei pentru luna noiembrie
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai