Cristian Popescu Piedone candidează din nou la funcţia de primar

Cristian Popescu Piedone, fost primar al setorului 4, candidează la Primăria Sectorului 5 din partea Partidului Puterii Umaniste. Fostul edil a fost condamnat la sfârșitul anului trecut, în primă instanță, la 8 ani și 6 luni de închisoare în dosarul „Colectiv".
Filip Stan
03 iun. 2020, 18:01
Cristian Popescu Piedone candidează din nou la funcţia de primar

Anunțul candidaturii lui Piedone a fost făcut miercuri pe pagina de Facebook a Partidului Puterii Umaniste – Social Liberal, formaţiune fondată de Dan Voiculescu.

„Oficial: Cristian Popescu Piedone și-a lansat candidatura pentru Primăria Sectorului 5. „Mă știți! Știți ce pot face ca primar! Știți că nu rostesc vorbe goale! Biroul meu va fi strada ta! Primăria nu va mai fi doar o clădire rece, păzită strașnic! Primăria va fi acolo unde trebuie să fie: în cartiere! Și fiecare cetățean din sector va fi consilier personal al primarului! Pentru că într-o comunitate unită fix așa trebuie să fie!””, se arată în mesaj.

În decembrie anul trecut, Tribunalul București a pronunțat primele sentințe în dosarul „Colectiv”.

Instanța a decis atunci ca fostul edil al Sectorului 4 Cristian Popescu Piedone să stea opt ani și șase luni în spatele gratiilor, iar timp de cinci ani să nu poată beneficia de mai multe drepturi.

Astfel, Piedone a fost condamnat la 7 ani și 6 luni de închisoare pentru abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru altul un folos necuvenit, cu producerea unor consecințe deosebit de grave, plus pedeapsă complementară cu interzicerea unor drepturi cu o durată de 5 ani. De asemenea, a primit 3 ani de închisoare pentru abuz în serviciu dacă funcționarul a obținut pentru altul un folos necuvenit și pedeapsă complementară 3 ani interzicerea unor drepturi. În baza Codului Penal, el va executa pedeapsa cea mai grea, respectiv 7 ani și 6 luni de închisoare, la care se adaugă un spor de un an.

Decizia dată de Tribunalul București în decembrie 2019 nu este definitivă, fiind atacată la Curtea de Apel Bucureşti.

Nu este însă singura condamnare a lui Cristian Popescu Piedone. În 2018, el a fost condamnat la un an închisoare cu suspendare, pentru săvârșirea infracțiunii de folosire a funcției pentru favorizarea unor persoane. Mai exact, Piedone a fost găsit vinovat că și-a folosit funcția de edil pentru a avantaja firmele copiilor săi.

Citeşte şi Fostul primar al Sectorului 6, Cristian Poteraş, eliberat condiţionat

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
Ratează Ştefan Baiaram transferul de la Universitatea Craiova după eliminarea şoc din Conference League?! “Trebuia lăsat în teren!”
Capital.ro
Tentativă de lovitură de stat. Călin Georgescu vrea să scape. Ce au cerut avocații înainte de judecată
Playtech.ro
Produsul exotic care se vinde ca pâinea caldă de Crăciun. Afacerea a îmbogățit o familie din Sebeș. Se vinde și cu 150 de lei kilogramul
Adevarul
UE acordă Ucrainei un împrumut masiv de 90 de miliarde de euro. Viktor Orbán, critic: „A da bani înseamnă război”
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
20.000.000 de euro pentru Florin Tănase: 'Este un profesionist'
MediaFlux
Bani cadou de la Guvern pentru românii vulnerabili! Cum poți primi ajutorul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet