Cristian Preda: Am fost singurul care a considerat că Elena Udrea trebuie demisă

Vicepreşedintele PMP Cristian Preda a declarat marţi, după şedinţa Colegiului Naţional al partidului în care Elena Udrea a fost desemnată candidatul PMP la prezidenţiale, că el a fost singurul care a votat împotrivă şi a considerat că aceasta "trebuie demisă".
Romania TV
19 aug. 2014, 12:07
Cristian Preda: Am fost singurul care a considerat că Elena Udrea trebuie demisă

‘Am fost singurul care am considerat că ea (n.r. – Elena Udrea) trebuie să fie demisă, ceilalţi au considerat că, dimpotrivă, trebuie să-i pună o coroniţă şi să o pună şi prezidenţiabil. Iarăşi, am fost împotriva acestei candidaturi’, a susţinut Preda.

El şi-a motivat gestul prin faptul că ‘este o greşeală gravă ca în termen de o săptămână să distrugi o candidatură care era deja fixată, era angajată, s-au strâns semnături’.

‘În plus, s-a produs şi o nefericită ruptură între PMP şi Fundaţia Mişcarea Populară, încât acum suntem în situaţia în care Mişcarea Populară are doi candidaţi: Diaconescu şi Udrea. Nimeni nu înţelege nimic din această desfăşurare de forţe şi eu am fost, din păcate, singurul de această părere’, a precizat Preda, citat de Agerpres.

Pe de altă parte, Cristian Preda a spus că ar regreta foarte mult ca în urma acestei campanii electorale preşedintele Traian Băsescu ‘să iasă şifonat’, întrucât partidul i-a cerut sprijinul pentru Cristian Diaconescu, iar acum, acelaşi partid ‘schimbă fără un motiv serios candidatul pe care îl susţine şi îl pune pe preşedinte într-o situaţie delicată’.

Totodată, Preda a spus că nu intenţionează să-şi dea demisia din partid sau din funcţia pe care o ocupă, aceea de vicepreşedinte. 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Bărbatul în compania căruia a fost surprinsă Simona Halep! Imaginea cu cei doi a făcut furori pe internet
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS | Comisia Europeană nu va suspenda fondurile UE pentru România. Măsurile fiscale luate de cabinetul Bolojan au fost recunoscute de comisie
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Taxă nouă de la UE, care afectează și România. Urmează scumpiri
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul